Το Λαύριο DHI δημιούργησε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο (60-50 στο 28’) και επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 75-70 στην τελευταία εντός έδρας αναμέτρηση του για την κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League. Με τη νίκη τους οι γηπεδούχοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην είσοδο τους στα πλέι οφ, ενώ οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στην πέμπτη θέση, καθώς έχουν μειονέκτημα στην ισοβαθμία από τον ΠΑΟΚ, ενώ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου παίζουν Άρης – ΑΕΚ και ο «Δικέφαλος του Βορρά» στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Το Λαύριο DHI τερματίζει στην όγδοη θέση εφ’ όσον νικήσει τον Απόλλωνα Πάτρας Carna για την τελευταία αγωνιστική και ο Προμηθέας ηττηθεί είτε μεθαύριο Δευτέρα (10/4) από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα, είτε από τον Κόροιβο στην Ήλιδα για την τελευταία αγωνιστική.

Πρωταγωνιστές της νίκης των γηπεδούχων ήταν ο Ντεμάριους Μπολντς (22 πόντοι), ο Μιχάλης Περράκης (12 πόντοι με 4/6 τρίποντα) και η άμυνα τους, που ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε 21 λάθη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (39-38) με την άμυνα του Λαυρίου DHI να αναγκάζει τον Άρη να κάνει 10 λάθη (έναντι 6), αλλά τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (3/12) και τους «κίτρινους» πολύ αποτελεσματικούς κοντά στο καλάθι (9/15 δίποντα).

Η πρώτη περίοδος ήταν πολύ παραγωγική και ο Άρης με σερί 8-0 σε διάστημα κάτι παραπάνω τους ενός λεπτού με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ουίλ Κάμινγκς, ξέφυγε με 23-19 με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Μιχάλη Περράκη σχεδόν με την εκπνοή της πρώτης περιόδου το Λαύριο DHI μείωσε στον πόντο (23-22).

Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Περράκη και δύο καλάθια του Δημήτρη Κακλαμάνη, προσπέρασαν με 29-26, 6’ και 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κίτρινοι» με τέσσερις πόντους του Βασίλη Ξανθόπουλου ισοφάρισαν σε 30-30 στο 16’ και το Λαύριο DHI τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (39-38) μετά από καλάθι του Ντεμάριους Μπολντς με 4’’ να απομένουν για την λήξη.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 50-44, 5’ και 52’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ύστερα από σερί 6-0 σε διάστημα 24’’, τρίποντο του Περράκη, μια βολή του Μπολντς από τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη και κάρφωμα του Σον Έβανς. Νέο σερί 7-0 σε διάστημα λιγότερο του ενάμιση λεπτών με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Περράκη, έδωσε στο Λαύριο DHI διψήφιο προβάδισμα (60-50) με 2’ και 2’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Άρης αντεπιτέθηκε στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-2 σε διάστημα σχεδόν τεσσάρων λεπτών με έξι πόντους του Ουίλ Κάμινγκς πλησίασε στους τρεις (64-61), 4’ και 26’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο βολές του Άσλεϊ Χάμιλτον και τρίποντο του Στήβεν Γκρέϊ, και προηγήθηκαν με 8 (71-63), με 2’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Μπολντς με δύο βολές «σφράγισε» τη νίκη του Λαυρίου DHI (73-65), 37’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-38, 60-53, 75-70.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Εμείς κάναμε μεγάλη προσπάθεια σήμερα, βγάλαμε ενέργεια δεν είχαμε συνέπεια, δώσαμε εύκολους πόντους από λάθη που κάναμε στην επίθεση. Επιπόλαια λάθη και κάποια επιθετικά ριμπάουντ που μας πήρε ο αντίπαλος συγκεντρώθηκε ένας νούμερο που σχεδόν ήταν οι μισοί πόντοι.

Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών, απλώς πρέπει να δώσουμε όλοι κάτι παραπάνω, είμαστε λίγοι έχουμε ελλείψεις έχουμε προβλήματα έχουμε διάφορα. Πρέπει τώρα σε αυτό το ματς της Πέμπτης να τα δώσουμε όλα να δώσουμε το 100% των δυνάμεων μας και να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε όλοι για αυτό το τελευταίο σουτ που έχουμε να κάνουμε να σουτάρουμε στην μάχη της 4ης θέσης».

Βασίλης Σίμτσακ (μπασκετμπολίστας Άρη): «Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο έπρεπε να το κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε κατά πολύ την 4η θέση,. Πιστεύω δεν βγάλαμε αυτά που είχαμε πει, δώσαμε πολλούς πόντους από λάθη και αμυντικά ριμπάουντ σχεδόν τους μισούς, και πιστεύω εκεί κρίθηκε το ματς. Κάναμε μία απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος να το γυρίσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε.

Έχουμε άλλη μία ευκαιρία στην έδρα μας με την Α.Ε.Κ. , αυτό το ματς πρέπει να το ξεχάσουμε το σημερινό, τι κάναμε και τι  δεν κάναμε σωστά, και να συγκεντρωθούμε αποκλειστικά μόνο στο ματς με την Α.Ε.Κ. στην έδρα μας. Καλή συνέχεια στο Λαύριο. Έχουμε άλλο ένας ματς είναι στην έδρα μας χρειαζόμαστε πάρα πολύ τον κόσμο δίπλα μας εναντίον την .Α.Ε.Κ. και από την πλευρά μας θα προσπαθήσουμε πάρα πολύ έτσι ώστε να πάρουμε τη νίκη για να κατακτήσουμε την 4η θέση».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου DHI): «Πρέπει να δώσω για ακόμη μία φορά συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδος μου που καταβάλλουν τρομερή προσπάθεια έχουνε κάνει ένα εκπληκτικό δεύτερο γύρο, εδώ πέρα η πόλη ζει στιγμές ιστορικές όχι μόνο για ότι έχει κάνει με το μπάσκετ αλλά για οποιοδήποτε τομέα μπορούμε να σκεφτούμε πολιτισμό, αθλητισμό οτιδήποτε έχουμε κάνει περήφανη την πόλη πραγματικά.

Σήμερα κερδίσανε  από την προσπάθεια και την θέληση τους μόνο, κάναμε πολλά λάθη τακτικά, είχαμε πολλά άστοχα σουτ και αμυντικά κάναμε πολλά λάθη, παρόλα αυτά είχαμε τρομερή θέληση να κερδίσουμε να κάνουμε μία μεγάλη νίκη και να την αφιερώσουμε στον κόσμο που μας έχει σταθεί και θεωρώ όσο μας βλέπει να αγωνιζόμαστε έτσι θα μας σταθεί ακόμα περισσότερο.

Προφανέστατα ο Άρης είχε ελλείψεις  παίχτες οι οποίοι λείπουνε ξένοι που δεν παίζουνε αλλά το γεγονός ότι κυνήγησαν πάρα πολύ το παιχνίδι έπαιξε με μεγάλη ενέργεια και προσπάθησε να κερδίσει για να κρατήσει την 4η θέση δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας . Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κάναμε μία καταπληκτική χρονιά και γω εύχομαι μιας και δεν σου δίνεται η ευκαιρία να παίζεις πλέι οφ να ξαναπαίξουμε εδώ πέρα αν είναι δυνατόν αυτά τα παιχνίδια. Επίσης εύχομαι καλή συνέχεια στον Άρη, να εκπληρώσει τους στόχους τους».

Χριστόφορος Στεφανίδης (μπασκετμπολίστας Λαυρίου DHI): «Μια τεράστια νίκη σήμερα η μεγαλύτερη στην ιστορία της ομάδας, στα 2 χρόνια που είναι στην Α1, φτάσαμε τις 11 νίκες ένα τρομερό νούμερο κατά την άποψη μου, για μια ομάδα σαν το Λαύριο.

Αυτό πιστώνεται σε όλα τα μέλη που απαρτίζουν αυτή την ομάδα, την διοίκηση που είναι μία πραγματική οικογένεια, που έχει αρχηγό την Πρόεδρο Ιωάννη Ψαρράκη. Στο οικογενειακό κλίμα που υπάρχει, μεταξύ διοίκησης τεχνικού team αρχικά και μετά με τους παίκτες. Είναι μία ομάδα με μεγάλη συνέχεια από τις μικρές κατηγορίες μέχρι εδώ, και πιστεύω σήμερα είναι διπλά ευχαριστημένοι περισσότερο από εμάς που έχουμε έρθει φέτος, και τέλος εμάς τους παίχτες που μέσα από την συνεργασία με το τεχνικό team και την διοίκηση υπάρχουμε και καταφέρνουμε και έχουμε τις 11 νίκες  και το ξαναλέω είναι ένα νούμερο που λίγο πριν το τέλος του πρώτου γύρου φάνταζε ουτοπικό.

Η ομάδα σήμερα έκανε ότι μπορούσε από πλευρά ενέργειας δεν μπορώ να πω πως ήταν από τα καλύτερα μας παιχνίδια αλλά από πλευρά θέλησης και διάθεσης είναι ένα από τα καλύτερα. Αστοχήσαμε σε πολλά σουτ που συνήθως βάζουμε αλλα καταφέραμε να κρατήσουμε τον Άρη χαμηλά, παλέψαμε πάρα πολύ εκμεταλλευτήκαμε τα προβλήματα του Άρη και το μικρό ρόστερ και καταφέραμε  να πάρουμε μία τεράστια νίκη.

Όσο αφορά τα πλέι όφ έχουμε ένα μικρό προβάδισμα αυτή τη στιγμή αλλά στην τελευταία αγωνιστική, και οι 2 ομάδες που μάχονται για αυτή τη θέση θα παίξουν σε έδρες που οι ομάδες θα καίγονται κυριολεκτικά για το αποτέλεσμα. Οπότε η Πέμπτη θα είναι μία δύσκολη μέρα για όλους θα πρέπει να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να πούμε ότι μία πετυχημένη χρονιά θα είναι πάρα πολύ πετυχημένη. Συγχαρητήρια σε όλους που απαρτίζουν την ομάδα συνεχίζουμε και ελπίζω να μην ήταν το τελευταίο παιχνίδι εντός έδρας για φέτος».