ΝΕA
ΝΕΑ
26-02-2017
ΡΕΚΟΡ AΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ, ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ AΡΙΘΜΟΙ

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα στη φετινή σεζόν που φτάνει τις 10 νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια. Παράλληλα αυτή ήταν η 17η νίκη της ΑΕΚ ως γηπεδούχος κόντρα στον ΠΑΟΚ σε 26 αναμετρήσεις για την κανονική περίοδο και τα πλέι οφ.

26-02-2017

Νέο φετινό ρεκόρ σε εύστοχα δίποντα στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Άρης με τα 36 που είχε κόντρα στον Κόροιβο. Μάλιστα βελτίωσαν το δικό τους καλύτερο ρεκόρ που ήταν τα 31 εύστοχα δίποντα και πάλι κόντρα στον Κόροιβο, στον πρώτο γύρο.

26-02-2017

Τα 22 εύστοχα δίποντα των παικτών των Τρικάλων BC Aries είναι η καλύτερη φετινή τους επίδοση. Είχαν σημειώσει από 21 εύστοχα τρεις φορές φέτος στο πρωτάθλημα.

25-02-2017

Το τρίτο «ζευγάρι» νικών στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Προμηθέας. Μετά από το «δύο στα δύο» κόντρα τον Απόλλωνα Π. Carna και τη Δόξα Λευκάδας, το πέτυχε και απέναντι στο Λάυριο DHI. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Πατρινών στα πέντε τελευταία παιχνίδια τους στην Stoiximan.gr Basket League.

25-02-2017

Στην έκτη της φετινή νίκη, η Κύμη Seajets σημείωσε την ευρύτερη στην παρουσία της στην STOIXIMAN.GR Basket League, με τους 32 πόντους της τελικής διαφοράς.

25-02-2017
GAME REPORT
Η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη μετά το πολύ καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και με καθοριστικό παίκτη τον Ρόκο Λένι Ούκιτς επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 77-71 στο ντέρμπι των «Δικέφαλων». Η Ένωση διατήρησε το αήττητο της έδρας της στην STOIXIMAN.GR Basket League και την απόσταση ασφαλείας για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της κανονικής περιόδου.
25-02-2017
GAME REPORT

Ένα παιχνίδι με δύο όψεις, μία σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος στάθηκε ανταγωνιστικός απέναντι στον Άρη που όμως στο δεύτερο ημίχρονο... πάτησε γκάζι και εν τέλει έφτασε στη νίκη με 100-79 σημειώνοντας την πρώτη του φετινή «100άρα».

25-02-2017
GAME REPORT

Πολύτιμη νίκη στο Λαύριο επί της τοπικής ομάδας (77-74) πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, που έφτασε τις οκτώ νίκες στις πρώτες 19 αγωνιστικές της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επικράτηση με ανατροπή στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 19-11) και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζερέλ Μπλάσινγκεϊμ, ο οποίος σκόραρε τους τελευταίους 9 πόντους της ομάδας του στον αγώνα, από το 36’ και ως την λήξη.

25-02-2017
GAME REPORT

Δύο και πλέον μήνες μετά από την τελευταία της νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League και επτά διαδοχικές ήττες, η Κύμη Seajets επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Δόξας με το εντυπωσιακό 97-65 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

25-02-2017
GAME REPORT
Ένα ακόμη βήμα για την παραμονή τους στην STOIXIMAN.GR Basket League έκαναν τα Τρίκαλα Bc Aries με την εντός έδρας νίκη τους επί του Ρεθύμνου Cretan Kings(76-67). Η θεσσαλική ομάδα έφτασε τις οκτώ νίκες στις πρώτες 19 αγωνιστικές, όσες έχουν πετύχει και οι ηττημένοι, οι οποίοι, ωστόσο, διατηρούν το προβάδισμα στην ισοβαθμία, καθώς είχαν νικήσει στην Κρήτη με διαφορά 28 πόντων.
25-02-2017
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Ο Παναθηναϊκός Superfoods βρέθηκε πολύ κοντά στη δεύτερη εντός έδρας ήττα του στην Ευρωλίγκα αλλά ο Μάικ Τζέιμς είχε άλλη... άποψη. Ο Αμερικανός ένα περίπου δευτερόλεπτο πριν από το τέλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» με 83-82.
23-02-2017
ΕΥΡΩΛΙΓΚA
Ο Παναθηναϊκός Superfoods υποδέχεται απόψε (24/2, 21:15) στο ΟΑΚΑ την Ούνιξ Καζάν για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και ο Τσάβι Πασκουάλ τόνισε ότι: «Πρώτα από όλα πρέπει να θυμηθούμε ότι χάσαμε στην Ρωσία».