Ο Παναθηναϊκός Superfoods βρέθηκε πολύ κοντά στη δεύτερη εντός έδρας ήττα του στην Ευρωλίγκα αλλά ο Μάικ Τζέιμς είχε άλλη... άποψη. Ο Αμερικανός ένα περίπου δευτερόλεπτο πριν από το τέλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» με 83-82.

Στο πρώτο του παιχνίδι μετά από την κατάκτηση του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στη ρωσική ομάδα που είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη έξω από τη γραμμή των 6,75μ. ενώ παράλληλα είχε πρόβλημα στην άμυνα κοντά στο καλάθι με συνέπεια η Ούνικς να χτίσει μία μικρή διαφορά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 46-39.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε επιθετικά μειώνοντας σε 49-52 στο 26' όμως τα αμυντικά του προβλήματα έφεραν την ομάδα του Πασούτιν στο +9 (52-61) στο φινάλε του δεκαλέπτου. Με την έναρξη της τελευταία περιόδου ο Παναθηναϊκός τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-4 ισοφάρισε στο 35' σε 65-65, όμως ο Κόλομ με 8 δικούς του συνεχόμενους πόντους έβαλε και πάλι την Ούνικς στο +6 (67-73). Στο 39' ο Άντουσιτς έκανε το 73-79 αλλά ο Ρίβερς μείωσε άμεσα σε 76-79. Στα 14'' για το τέλος ο Σίνγκλετον με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 80-80, ενώ στα 7'' ο Ουίλιαμς από τη γραμμή των βολών έκανε οτ 80-82. Στο φινάλε ο Τζέιμς, βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14(3), Νίκολς, Ρίβερς 13(3), Τζέιμς 8(2), Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10(2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15(1), Καλάθης 5(1).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν):Αντίποφ 11(3), Κλαρκ 6(1), Λάνγκφορντ 21(1), Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17(3), Μπάνιτς, Βορόνοφ, Γουίλιαμς 13, Άντουσιτς 8(1).