Η ΑΕΚ έμεινε ψύχραιμη μετά το πολύ καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και με καθοριστικό παίκτη τον Ρόκο Λένι Ούκιτς επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 77-71 στο ντέρμπι των «Δικέφαλων». Η Ένωση διατήρησε το αήττητο της έδρας της στην STOIXIMAN.GR Basket League και την απόσταση ασφαλείας των τεσσάρων βαθμών από την τέταρτη θέση για την κατάκτηση της τρίτης της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και με 10 πόντους του Κιθ Κλάντον, προηγήθηκαν με 20-12, 2’ και 17’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (27-16) με δύο βολές και τρίποντο του Θάντους ΜακΦάντεν στα τελευταία 29’’ της περιόδου. Οι γηπεδούχοι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο δεν πέτυχαν δίποντο και σκόραραν μόνο με βολές και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα!

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 13 (29-16) με καλάθι του Νέναντ Μιλιένοβιτς. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 8-0 σε διάστημα δυόμιση λεπτών με έξι πόντους του Ούκιτς και πλησίασε στο καλάθι (31-29) με 5’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη και μια βολή του Δημήτρη Χαριτόπουλου, η Ένωση ισοφάρισε σε 37-37, 49’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο, ωστόσο, ολοκληρώθηκε με προβάδισμα του ΠΑΟΚ (39-37), ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Απόλλων Τσόχλα, 4’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, 2’ και 17’’ μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (42-40), μετά από καλάθι του Ούκιτς και τρεις πόντους του Μάικλ Ντίξον. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δύο βολές του Σάϊμπερτ και φόλοου του Ανδρέα Γλυνιαδάκη ανέκτησαν το προβάδισμα (48-47), με 4’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η Ένωση με δύο βολές του Τσινεμέλου Ελονού και δύο σερί καλάθια του Λαρεντζάκη προσπέρασε με 55-51, 1’ και 11’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +5 (59-54) με δύο βολές και ένα καλάθι του Ντόνι ΜακΓκραθ στα τελευταία 31’’ του δεκάλεπτου. Η Ένωση ξέφυγε με 7 (64-57) στο 34’ με μια βολή του Ντίξον και φόλοου του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος έκανε την πρώτη εμφάνιση του σήμερα μετά την επιστροφή του στην ΑΕΚ.

Με τρία τρίποντα, δύο του Απόλλωνα Τσόχλα και ένα του ΜακΦάντεν, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο καλάθι (68-66), 2’ και 53’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η Ένωση, ωστόσο, ξέφυγε και πάλι με 7 (73-66) με 1’ και 41’’ να απομένουν για το τέλος του ματς, ύστερα από καλάθι του Σάκοτα και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ούκιτς. Με δύο βολές και τρίποντο του ΜακΦάντεν, οι φιλοξενούμενοι έγιναν ξανά απειλητικοί, μειώνοντας στο καλάθι (73-71), 1’ και 2’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Ούκιτς με καλάθι κράτησε την νίκη της ΑΕΚ (75-71) με 40’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, ωστόσο. Νίκη, που «σφράγισε» με δύο βολές ο Κώστας Βασιλειάδης (77-71), 10’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΚ για τη νίκη της. Εμείς ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, καθώς είχαμε απέναντι μας μια ομάδα με πολύ δυνατό ρόστερ, οπότε μέσα στην έδρα τους τα πράγματα θα ήταν δύσκολα. Παρ΄όλα αυτά ήρθαμε να καταθέσουμε την ψυχή μας και να παίξουμε όσο πιο ορθολογικά μπορούσαμε για να αντιμετωπίσουμε τα βασικά επιθετικά στοιχεία της ΑΕΚ εκτός παιχνιδιού και να εκμεταλλευτούμε τις αδυναμίες που έχει στην άμυνα.

Στο πρώτο ημίχρονο πετύχαμε αυτά που θέλαμε, αλλά νομίζω ότι με την πάροδο του χρόνου, η κούραση μας, και η βελτίωση της ΑΕΚ, τα φάουλ με τα οποία ήταν φορτωμένοι οι παίκτες μας, αλλά και ο τραυματισμός του Τζόρνταν Σάϊμπερτ, χειροτέρεψε την εικόνα μας, κυρίως στην επίθεση. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό και κάναμε πολλά παιδαριώδη λάθη, ενώ συγχρόνως δώσαμε στους αντιπάλους το δικαίωμα να τρέξουν και να ανοίξουν το γήπεδο, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να το επιτρέψουμε στην ΑΕΚ μέσα στο γήπεδο της.

Πρέπει να συγκεντρωθούμε και να διορθώσουμε τα λάθη μας ενόψει του αγώνα που έχουμε την Τρίτη με την Iberostar Τενερίφη. Εύχομαι στην ΑΕΚ καλή συνέχεια».

Για το γεγονός ότι ο Κιθ Κλάντον δεν σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο: «Ήταν λογικό να είναι κάποια στιγμή η άμυνα πολύ πιο δυνατή στη ρακέτα. Έπρεπε να βρούμε τρόπους να βγάλουμε την μπάλα έξω. Είχαμε κακές επιλογές, δεν το παίξαμε πολύ καλά αυτό το παιχνίδι, καθώς πήραμε κάποια βιαστικά σουτ και έτσι δώσαμε το δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να πάρει πιο εύκολα την ομάδα».

Για τον τραυματισμό του Τζόρνταν Σάϊμπερτ: «Νομίζω ότι του βγήκε ο ώμος και συνήθως όταν γίνεται αυτό δεν είναι και τόσο καλά τα πράγματα».

Κιθ Κλάντον (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Η ΑΕΚ προερχόταν από ένα παιχνίδι για το Basketball Champions League, όπως και εμείς. Δεν είχαμε πολύ καιρό για ξεκούραση. Πιστεύω ότι στο τέλος έπρεπε να εκτελέσουμε καλύτερα αυτά που έχουμε πει. Γνωρίζαμε ότι παίζοντας στην έδρα του αντιπάλου, το περιβάλλον θα τον ευνοούσε και έτσι έπρεπε να κάνουμε καλύτερα τα μικρά πράγματα που δίνουν τη νίκη σε τέτοια παιχνίδια.

Θεωρώ ότι η ΑΕΚ πήρε πάρα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ενώ αμυντικά δεν τα πήγαμε καλά  στο δεύτερο ημίχρονο. Πιστεύω επίσης ότι μας πλήγωσε το γεγονός ότι χάσαμε τον Τζόρνταν Σάϊμπερτ ο οποίος είναι πιθανόν να έχε βγάλει τον ώμο του. Είναι ένας παίκτης κλειδί για εμάς. Ελπίζω να μην έχει κάτι σημαντικό και με την κατάλληλη θεραπεία να μπορέσει να παίξει όσο το δυνατόν συντομότερα. Ήταν πραγματικά ένα πολύ καλό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες».

Για το γεγονός ότι σκόραρε και τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο: «Είχα ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχω περισσότερους πόντους. Πήρα αρκετές φορές την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσαν να τελειώσω τις φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε πάρα πολύ η άμυνα της ΑΕΚ, καθώς έγινε πιο σκληρή».

Γιούρι Ζντοβτς (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Περιμέναμε ένα τέτοιο ματς. Ο ΠΑΟΚ έχει καλό ρυθμό και είναι καλή ομάδα. Από την άλλη πλευρά, εμείς είχαμε κάποια γλυκά προβλήματα. Έπρεπε να προετοιμάσουμε την ομάδα και για τους αγώνες, αλλά και να βρούμε λύσεις και στην χημεία. Αρχίσαμε πολύ άσχημα το ματς. Χωρίς καλή άμυνα, χωρίς ρυθμό, χωρίς ενέργεια από τον πάγκο. Παίζαμε εγωιστικά. Σιγά-σιγά όμως, αρχίσαμε να παίζουμε καλύτερα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλό. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε κάποια μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εμείς διατηρήσαμε τον ρυθμό που είχαμε, για να κερδίσουμε στο τέλος».

Για τα θέματα «χημείας» εν όψει Μονακό: «Με ξέρετε. Έχω μια φιλοσοφία σαν προπονητής. Έχω κάποιες αρχές, κάποιους κανόνες. Όταν γίνονται αλλαγές μέσα στη σεζόν, σιγά-σιγά εξαφανίζεται αυτή η χημεία. Καταστρέφεται και αρχίζει πάλι από την αρχή. Χάλασα προσωπικά, πολλή ενέργεια για να διορθώσουμε τα πράγματα. Δεν είναι εύκολο. Με κάποιον τρόπο όμως, ακόμα νικάμε. Αυτός είναι ο στόχος μας.

Τώρα πρέπει απλώς να κερδίσουμε τη Μονακό. Παίζουμε εντός έδρας και η νίκη είναι μονόδρομος. Πρέπει να κερδίσουμε και εκτός έδρας. Έχουμε ανάμεσα σε αυτά τα δύο ματς, ένα δύσκολο ματς στην Πάτρα. Ωστόσο, έχουμε πολύ βάθος στον πάγκο μας. Μπορούμε να μοιράσουμε περισσότερο τον χρόνο. Οι βασικοί παίκτες του ΠΑΟΚ κουράστηκαν, αλλά εμείς είχαμε πολλούς παίκτες που έφεραν φρεσκάδα».

Ρόκο Λένι Ούκιτς (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όπως πάντα απέναντι στον ΠΑΟΚ. Δεν σου δίνουν τίποτα ως δώρο, πρέπει όλα να τα κερδίσεις, να τα αξίζεις. Δεν ήμασταν πολύ καλοί, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και νομίζω πως στο τέλος αξίζαμε τη νίκη».

Για το γεγονός πως λειτουργεί ως clutch παίκτης: «Δεν ήμουν ευχαριστημένος από το πώς έχω παίξει στα τελευταία 5-6 παιχνίδια. Προσπαθούσα κάθε φορά να κάνω κάτι καλύτερο. Σήμερα κάποια πράγματα πήγαν καλά. Πάντα προσπαθώ σε αυτές τις στιγμές να βάλω κάποια σημαντικά σουτ και αυτό έγινε σήμερα».

Για το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει η ΑΕΚ: «Τώρα έχουμε δύο εξαιρετικούς, νέους παίκτες. Ολοι τους ξέρουν. Φτάνουμε ήδη στις πρώτες μέρες του Μαρτίου, οπότε δεν έχουμε πάρα πολύ χρόνο. Δεν έχω απάντηση γι' αυτή την ερώτηση, γιατί ακόμη και εμείς δεν έχουμε καταλάβει πόσο καλοί ή κακοί είμαστε. Ίσως σε ένα μήνα μπορώ να δώσω μία πιο ασφαλή απάντηση».