Το Ρέθυμνο Aegean πέτυχε την μεγάλη επιστροφή στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Κόροιβο. Επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε συνεχείς ήττες και από το -15 του πρώτου ημιχρόνου και πήρε τους δύο βαθμούς στην παράταση (78-66, κ.α. 58-58).

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Τσέισον Άλεν, ο οποίος… σπατάλησε την τελευταία επίθεση της κρητικής ομάδας στην κανονική διάρκεια της συνάντησης, αλλά ήταν πρωταγωνιστής στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το Ρέθυμνο Aegean στα τελευταία 4’ και 30’’ της πρώτης περιόδου, όταν με σερί 14-0 με 7 πόντους με δύο τρίποντα του Ρόουλ Μάρσαλ ξέφυγαν με 22-8 (σκορ πρώτου δεκάλεπτου).Ο Κόροιβος προηγήθηκε και με 15 (24-9) λίγο πριν το 12’ με καλάθι του Τίμοθι Μπόουερς, του 33χρόνου Αμερικανού γκαρντ που έκανε ντεμπούτο με την ομάδα της Αμαλιάδας στην σημερινή συνάντηση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σταθερά το προβάδισμα με πολύ καλή άμυνα και χαμηλό τέμπο στην επίθεση και η κρητική ομάδα κατέβασε στους 8 την διαφορά (31-23) με καλάθι του Ντέγιαν Κράβιτς στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με πρωταγωνιστή τον Μουχάμεντ Φαγιέ το Ρέθυμνο Aegean πλησίασε στους 5 (33-28) στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Κόροιβος απάντησε με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Νίκου Αγγελόπουλου και ξέφυγε με 13 (41-28) λίγο πριν το 26’. Με τέσσερις βολές από τους Κράβιτς, Άλεν στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά στους 5 (46-41 σκορ δεκάλεπτου).

Το Ρέθυμνο Aegean συνέχισε την αντεπίθεση του και με τους τέσσερις πόντους του Κράβιτς, δύο του Άλεν και συνολικό σερί 10-0 προσπέρασε με 47-46 με 7’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Αγγελόπουλου και καλάθι του Τζος Μάτζετ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 56-51 4’ και 22’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με τρίποντο του Ρόλαντ Σάφτενααρ και δύο βολές του Φαγιέ, η κρητική ομάδα ισοφάρισε σε 56-56 με 2’ και 6’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου. Ο Φαγιέ έβαλε μπροστά το Ρέθυμνο Aegean (58-56) 40’’ πριν την λήξη της κανονικής περιόδου της συνάντησης, αλλά ο Μάτζετ με διείσδυση και δύσκολη προσπάθεια ισοφάρισε για τον Κόροιβο (58-58) στα 19’’. Ο Άλεν ανέλαβε την τελευταία επίθεση του Ρεθύμνου Aegean, αλλά δεν κατάφερε να μείνει ελεύθερος για να σουτάρει ή να διεισδύσει και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, με τρίποντο του Άλεν και καλάθι του Κράβιτς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 (70-62) με 1’ και 16’’ να απομένουν για το τέλος της παράτασης. Η νίκη του Ρεθύμνου Aegean… κλείδωσε με νέο τρίποντο του Άλεν και γκολ φάουλ του 26χρόνου Αμερικανού περιφερειακού που έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους 12 πόντων (76-64) 43’’ πριν την λήξη του έξτρα πενταλέπτου. Έτσι ο Άλεν έδωσε την νίκη στην κρητική ομάδα και… εξιλεώθηκε για την χαμένη τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 23-31, 41-46, 58-58 (κ.α.) 78-66.

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής του Κοροίβου): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Ξεκινήσαμε καλά. Προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε το ματς αλλά νομίζω στο τέλος κάναμε κάποιες κακές επιλογές. Το Ρέθυμνο Aegean βρήκε τρόπους να είναι κοντά στο σκορ. Έβαλε κάποια μεγάλα καλάθια και στην παράταση όταν πήρε το προβάδισμα κατάφερε να ανοίξει το παιχνίδι με εύστοχα τρίποντα που δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε. Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο Aegean. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ».

Ανδρέας Κανονίδης (μπασκετμπολίστας του Κοροίβου): «Ξέραμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για μας. Το Ρέθυμνο Aegean προερχόταν από 5 συνεχόμενες ήττες και γνωρίζαμε ότι θα ήθελε πολύ αυτή τη νίκη. Μπήκαμε πολύ δυνατά και δεν τους αφήσαμε να τρέξουν. Κάναμε καλή δουλειά στα ριμπάουντ αλλά στο τέλος του παιχνιδιού κάναμε κάποια σημαντικά λάθη και το Ρέθυμνο Aegean ήταν πιο εύστοχο. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής του Ρεθύμνου Aegean): «Τα συγχαρητήρια μου στον Χάρη Μαρκόπουλο. Πραγματικά ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Είχαμε απέναντι μας μία ομάδα πολύ καλοστημένη και δουλεμένη και κάθε παιχνίδι έχει ιδιαίτερη βαρύτητα γιατί κυνηγάει έναν στόχο. Από την άλλη έχουμε την δική μας ομάδα που προέρχεται από ένα σερί 5 ηττών. Σίγουρα κάναμε μία καλή εμφάνιση. Αυτό που πρέπει να αλλάξουμε είναι η πίεση που υπάρχει και κυρίως μέσα στην έδρα μας. Δεν διαχειριστήκαμε καλά το ξεκίνημα και βάζω πρώτο τον εαυτό μου. Φορτώσαμε πολύ μεγάλη πίεση στα παιδιά. Έχουμε την απαίτηση σε κάθε φάση να σκοράρουμε και να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια. Αυτό δεν μπορεί να γίνει. Είμαστε μία ομάδα με πολύ χαμηλό μέσο όρο ηλικίας, με μικρή εμπειρία και όχι μεγάλο βάθος. Άρα χρειάζεται υπομονή και να είμαστε κάθε Σάββατο 101% έτοιμοι να υπερασπιστούμε το παιχνίδι είτε είναι στο γήπεδο μας είτε εκτός.

Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που μας βοήθησε. Ήταν πολύ σημαντική η συμμετοχή του και τα παιδιά τον χρειάζονται πάρα πολύ. Ήταν μία καλή νίκη και θα μας βοηθήσει να πάμε πιο άνετα στα επόμενα παιχνίδια και αυτό θα φανεί σύντομα. Καλή συνέχεια στον Κόροιβο».

Γιάννης Καλαμπόκης (μπασκετμπολίστας του Ρεθύμνου Aegean): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την ανταγωνιστικότητα που έδειξαν. Σήμερα το παιχνίδι ήταν χαρακτηριστικό αυτών που συμβαίνουν στο πρωτάθλημα με τις μικρές διαφορές μεταξύ των ομάδων. Ανεξαρτήτως έδρας τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Αργήσαμε να βρούμε την αυτοπεποίθηση μας και τις σωστές επιλογές. Όταν το κάναμε στο τέλος απλοποιήσαμε την κατάσταση, κυρίως στην παράταση. Ήταν δύσκολο το να επιστρέψουμε 2-3 φορές στο ματς. Τέλος καλό όλα καλά. Πήραμε μία «ανάσα» γιατί νιώθαμε ότι κάποιος μας κρατάει το κεφάλι κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας τον τελευταίο μήνα και δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάποιο αποτέλεσμα. Η αυτοπεποίθηση και η ανταγωνιστικότητα που δείξαμε στο τέλος θα είναι «οδηγός» μας για την συνέχεια».

Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση της κρητικής ομάδας βράβευσε με ανθοδέσμη τους πρώην παίκτες του Ρεθύμνου Aegean Νίκο Αγγελόπουλο, Ανδρέα Κανονίδη, οι οποίοι επέστρεψαν σήμερα ως αντίπαλοι.