Ο Ολυμπιακός λύγισε στην Βαρκελώνη από την αδυναμία του στο αμυντικό ριμπάουντ και τα προβλήματα τραυματισμών και η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την νίκη του με σκορ 73-57.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και να ευστοχήσουν σε 10/21 τρίποντα, παρά την προσπάθεια που έκαναν στην άμυνα. Επιπλέον επηρεάστηκαν από το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης παρουσιάστηκε φανερά ανέτοιμος στο παρκέ του «Παλάου Μπλαουγκράνα» και από τους τραυματισμούς κατά την διάρκεια του αγώνα του Γιώργου Πρίντεζη (χτύπημα στην μέση στο πρώτο ημίχρονο) και του Μπράιαντ Ντάνστον («γύρισε» αριστερό πόδι του στο δεύτερο μέρος).

Ο Ολυμπιακός, επίσης, ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (6/22 τρίποντα) σε ελεύθερα σουτ που του έδινε η άμυνα της «Μπάρτσα». Τα θετικά της βραδιάς εν όψει της συνέχειας για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η πολύ καλή εμφάνιση του Δημήτρη Αγραβάνη και το γεγονός ότι ο Οθέλο Χάντερ έδειξε να βρίσκει ρυθμό στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο δίλεπτο με 6-3 με δύο καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη, αλλά στα επόμενα 6’ και 30’’ δέχθηκε σερί 11-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τόμας Σατοράνσκι. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 8 (14-6) με 1’ και 23’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση και χάνουν στην άμυνα τα ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (20-8) μετά από τρίποντο του Μαρσελίνιο Χουέρτας από κλέψιμο του από λάθος πάσα του Οθέλο Χάντερ. Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε και στο -15 (25-10) στο 11’ μετά από τρίποντο του Μπόστιαν Νάχμπαρ, δεν σταμάτησε να προσπαθεί στην άμυνα και στα επόμενα εννέα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. Με πρωταγωνιστές τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Κώστα Σλούκα, Μπρεντ Πέτγουεϊ μείωσε στους 9 (29-20) λίγο μετά το 15’.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο (σκορ 35-26) λόγω της αστοχίας τους έξω από τα 6,75 μέτρα και στις βολές (6/11).Ο Ολυμπιακός άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Σπανούλη να μην μπορεί να βοηθήσει και την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει με 15 (41-26) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου με δύο τρίποντα των Ναβάρο, Σατοράνσκι. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση και με δύο βολές του Τίμπορ Πλάις, οι «Μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν και με 16 (48-32) με 4’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Αγραβάνη σχεδόν με την εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός τελείωσε την περίοδο στο -12 (50-38).

Στην τέταρτη περίοδο δύο σερί τρίποντα του Μπόστιαν Νάχμπαρ σε διάστημα 39’’ έκριναν οριστικά το ματς υπέρ της Μπαρτσελόνα. Με τα δύο σουτ του Σλοβένου φόργουορντ έξω από τα 6,75 μέτρα, οι «Μπλαουγκράνα» ξέφυγαν με 19 (61-42) 5’ και 58’’ πριν την λήξη της συνάντησης και δύο ομάδες άρχισαν να σκέφτονται το επόμενο ραντεβού τους, μεθαύριο Παρασκευή (17/4, 22:00) ξανά στην Βαρκελώνη.

Στον δεύτερο αγώνα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δώσει το «παρών» για τους γηπεδούχους ο Μπραντ Όλεσον, ο οποίος τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο σε σύγκρουση με τον Αγραβάνη περίπου τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-26, 50-38, 73-57.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν, Χεζόνια 5, Χουέρτας 3 (1), Αμπρίνες 6 (1), Ναβάρο 10 (2), Σατοράνσκι 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 6, Τόμας 5, Ολεσον 5 (1), Λάμπε 8 (9 ριμπάουντ), Νάχμπαρ 10 (3), Τόμιτς 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 7, Ντάνστον 5, Σπανούλης 1, Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 9 (1), Λαφαγιέτ 5 (1), Μάντζαρης 4 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 5 (1).

Στην έλλειψη ομαδικότητας και στην αδυναμία να «διαβάσουν» οι παίκτες το παιχνίδι απέδωσε την αποψινή ήττα από την Μπαρτσελόνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού.

«Θέλω να συγχαρώ τη Μπαρτσελόνα γιατί άξιζε τη νίκη», δήλωσε αρχικά ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» και στην συνέχεια επισήμανε τι δεν πήγε καλά σήμερα για τον Ολυμπιακό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα»: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Στο πρώτο τρίλεπτο παίξαμε σωστά και επιθετικά και αμυντικά, αλλά στη συνέχεια χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεν κάναμε όσα σχεδιάσαμε πριν το ματς και το γεγονός ότι δεν σκοράραμε, μας στοίχισε, δεν είχαμε συγκέντρωση ούτε στην άμυνα μετά από αυτό. Επίσης χάσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, βρεθήκαμε πίσω με διψήφια διαφορά, αλλά ήταν δύσκολο να επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Στη συνέχεια βελτιώσαμε κάποια πράγματα στο παιχνίδι, αλλά συνεχίσαμε να μην διαβάζουμε σωστά το παιχνίδι, είχαμε κακές αποφάσεις, δεν παίξαμε ομαδικά και πρέπει τώρα να βελτιώσουμε την εικόνα μας και να είμαστε έτοιμοι για την επόμενη «μάχη»».

«Είχαμε προβλήματα τραυματισμών, είχε πρόβλημα ο Σπανούλης και ο Χάντερ και μέσα στο παιχνίδι τραυματίστηκε και ο Ντάνστον», συνέχισε ο Σφαιρόπουλος και τόνισε: «Πιστεύω και ελπίζω να μην είναι σοβαρό. Εμείς έχουμε 17 παίκτες και τους πιστεύουμε όλους και υπολογίζουμε σε όλους. Ελπίζουμε στο επόμενο παιχνίδι να είναι καλύτερα οι τραυματίες μας, είναι πολύ δύσκολο να επιστρέφεις από μακρά περίοδο αποχής λόγω τραυματισμού».

«Το ριμπάουντ είναι ο συνδυασμός του ύψους, αλλά και του πόσο θες να πάρεις το ριμπάουντ, πρέπει τώρα να βελτιώσουμε τη θέληση μας για να πάρουμε το ριμπάουντ», εξήγησε ο προπονητής του Ολυμπιακού για την αδυναμία της ομάδας του στο αμυντικό ριμπάουντ και υπογράμμισε: «Στο δεύτερο ημίχρονο επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας να πάρουν μόνο τρία επιθετικά ριμπάουντ και αυτός είναι ο τρόπος που θέλουμε να παλεύουν στο αμυντικό ριμπάουντ. Επίσης είναι σημαντικό ότι δεν είχαμε ευστοχία στην επίθεση, αυτό παίζει ρόλο και στο ριμπάουντ μιας και όταν είσαι άστοχος στην επίθεση, αυτό σου κοστίζει και στο μαχητικό σου πνεύμα στην άμυνα. Πρέπει να βελτιώσουμε την επιθετική μας εικόνα στο δεύτερο παιχνίδι».