Η εντός έδρας νίκη της Καρσίγιακα επί της Μπαρτσελόνα (71-62) στον «παρθενικό» αγώνα της στην διοργάνωση και η επιβλητική επικράτηση της ΤΣΣΚΑ στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (100-69) ξεχώρισαν από τις συναντήσεις της πρεμιέρας της Ευρωλίγκας της φετινής σεζόν.

Ο Ερυθρός Αστέρας του Σοφοκλή Σχορτσανίτη (6 πόντοι με 3/3 δίποντα) δεν συνάντησε προβλήματα στο Βελιγράδι για να φτάσει στην νίκη επί της Στρασμπούρ (81-59) για τον Α’ Όμιλο της κανονικής περιόδου. Κορυφαίος της σερβικής ομάδας ο Μάικ Ζίρμπες με 18 πόντους.

Το πανόραμα του Α' ομίλου:

Πέμπτη 15/10

Ερυθρός Αστέρας – Στρασμπούρ 81-59

Παρασκευή 16/10

Φενέρμπαχτσε – Μπάγερν Μονάχου 19:45

Κχμίκι – Ρεάλ Μαδρίτης 20:00

Η Καρσίγιακα έκανε ιδανικό ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα με επιβλητική νίκη στην Σμύρνη επί της Μπαρτσελόνα με 71-62. Η τουρκική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Κόλτον Άϊβερσον (19 πόντοι και 8 ριμπάουντ) προηγήθηκε με 16 πόντους (54-38) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Από τους «Μπλαουγκράνα» προσπάθησε περισσότερο ο Στράτος Περπέρογλου (11 πόντοι με 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα).

Το πανόραμα του Γ’ Ομίλου:

Καρσίγιακα - Μπαρτσελόνα 71-62

Λοκομοτίβ Κουμπάν - Παναθηναϊκός 18:00

Ζιελόνα Γκόρα - Ζαλγκίρις Κάουνας 20:00

Με κορυφαίους του Μίλος Τεόντοσιτς (15 πόντοι και 5 ασίστ), Νάντο Ντε Κολό (17 πόντοι) η ΤΣΣΚΑ έκανε… περίπατο στην Μόσχα στο θεωρητικά ντέρμπι κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (100-69). Οι 17 πόντοι με 3/5 τρίποντα του Τζόρνταν Φαρμάρ δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους για να αποφύγουν την συντριβή.

Η… πρωτάρα Νταρουσάφακα πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Σάσαρι στην παράταση (83-74) και ενώ το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο οδήγησε ο Μίλκο Μπιέλιτσα με τρίποντο 16’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης (66-66). Στην παράταση οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και έφτασαν στην νίκη.

Με επιμέρους σκορ 27-15 στην τρίτη περίοδο, η Μάλαγα επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάμπεργκ (76-71) του Νίκου Ζήση, ο οποίος με 16 πόντους με δύο τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων. Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 18 πόντους με 2 τρίποντα ξεχώρισε από την Μάλαγα.