Η Λοκομοτίβ Κουμπάν απέκτησε το προβάδισμα απέναντι στην Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε στον πρώτο αγώνα στο Κρασνοντάρ με 66-61 κι έκανε το 1-0. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βασίστηκε στην εξαιρετική άμυνά της στην τελευταία περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, βασίστηκε κυρίως στην υπεροπλία της κάτω από τα καλάθια κι έφτασε να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά εννιά πόντων (19-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε πόντους από τους Ράντολφ, Σίνγκλετον, ισορρόπησε το παιχνίδι κι έκανε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στην τελευταία πράξη του αγώνα, η Μπαρτσελόνα περιορίστηκε στους μόλις οκτώ πόντους καθώς ήταν απελπιστικά άστοχα με 26/63 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 27-33, 50-53, 66-61.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 11(1), Σίνγκλετον 9, Ράντολφ 17, Ντρέιπερ 7(1), Κλαβέρ 7(1), Μπίκοφ 2, Τζάνινγκ 5(1), Βορονόφ, Μπρόεκχοφ 8.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 13(1), Ντόρσεϊ 1, Ρίμπας 13(1), Αμπρίνες 10(1), Ναβάρο 2, Βεζένκοφ 2, Σατοράνσκι 2, Σάμουελς 5, Όλεσον, Αρόγιο 3(1), Περπέρογλου 2, Τόμιτς 8.