Η Φενέρμπαχτσε με επιβλητικό τρόπο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μεγάλη δυσκολία έκαναν το 2-0 στις αποψινές αναμετρήσεις για την προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Η τουρκική ομάδα θριάμβευσε στην Κωνσταντινούπολη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (100-78), ενώ στην Μόσχα μετά από θρίλερ οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα με 77-76 με κορυφαίο τον Κάιλ Χάινς.

Η σερβική ομάδα με «όπλα» την καλή άμυνα της (11 λάθη η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο μέρος) και την ευστοχία της έξω από τα 6,75 μέτρα (5/11 στις πρώτες δύο περιόδους) είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (48-44) με πρωταγωνιστές τους Τάρενς Κίνσεϊ (11 πόντοι με 5/6 δίποντα), Ντάρκο Σιμόνοβιτς (11 πόντοι με 3/4 τρίποντα).

Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε το προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Κίνσεϊ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (52-46 λίγο μετά το 22'), αλλά η ΤΣΣΚΑ βελτιώνοντας την άμυνα της και με πρωταγωνιστές στην επίθεση του Άαρον Τζάκσον, Κάιλ Χάινς προσπέρασε με 63-57 με 40'' να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Η ρωσική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το 35' (69-62), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με επιμέρους σκορ 8-1 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Στέφαν Γιόβιτς ισοφάρισε σε 70-70, 3' και 32'' πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Με δύο βολές του Νάντο Ντε Κολό και άλλες δύο του Χάινς η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 74-70 με 2' και 13'' να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν σταμάτησαν να προσπαθούν και με καλάθι του Μάικ Τσίρμπες και νέο τρίποντο του Γιόβιτς προσπέρασαν με 75-74 1' και 13'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μίλος Τεόντοσιτς με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (77-75) με 1' και 3'' να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Κίνσεϊ έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Τεόντοσιτς σε προσπάθεια για τρίποντο και κέρδισε αμέσως φάουλ, αλλά ευστόχησε μόνο στην μια βολή (77-76) 22'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΝτεΚολό βιάστηκε και έβγαλε την μπάλα άουτ σε διείσδυση με 20'' να απομένουν για την λήξη, αλλά ο Γιόβιτς στην επίθεση του Ερυθρού Αστέρα υπό την πίεση του Χάινς υπέπεσε σε βήματα 3'' πριν το τέλος. Ο Αντρέι Βορόντσεβιτς αστόχησε στην πρώτη βολή και επίτηδες στην δεύτερη αμέσως μετά και το μακρινό τρίποντο του Κίνσεϊ ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-48, 63-60, 77-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 13, Κουλάγκιν Ντ., Τεόντοσιτς 9 (3), Φριντζόν 2, Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 5 (1), Λαζάρεφ 2, Βοροντσέβιτς 6 (2), Χίγκινς 13 (1), Κουλάγκιν Μ., Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 19.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 14, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 1, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 7 (1), Σίμανιτς, Μίσιτς, Σιμόνοβιτς 14 (3), Γιόβιτς 15 (3), Μίλερ 11, Τσίρμπες 9, Στίματς 3.

Η Φενέρμπαχτσε στην δεύτερη συνάντηση με την Ρεάλ... ξεχείλιζε από ενέργεια και επιθυμία για την νίκη, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα τους Έκπε Ούντο, Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Νίκολα Κάλινιτς. Η Φενέρ παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ καθήλωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης και πέτυχε σημαντική νίκη, όχι μόνο γιατί έκανε το 2-0, αλλά και γιατί πήρε το ψυχολογικό πλεονέκτημα πριν η σειρά μεταφερθεί στην Μαδρίτη την επόμενη εβδομάδα.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με τρομερή ενέργεια στο παρκέ της «Ούλκερ Αρίνα». Από την επιθετική άμυνα της βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση και με σερί 13-0 σε διάστημα 2’ και 10’’, ξέφυγε με 21-8 4’ και 50’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με τον Έκπε Ούντο να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ανέβασε πολύ γρήγορα στην δεύτερη περίοδο την διαφορά στους 20 πόντους (34-14 λίγο μετά το 12’).

Η Φενέρ συνέχισε στον ξέφρενο ρυθμό της και με τον Νίκολα Κάλινιτς να πλαισιώνει τον Ούντο, ξέφυγε με 26 (43-17) 5’ και 35’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με τρίποντο του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 27 (46-19) λίγο μετά το 15’. Με νέο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς το πρώτο μέρος τελείωσε με την τουρκική ομάδα στο +25 (54-29).

Η Φενέρ κυριάρχησε στο δεύτερο πεντάλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου και με επιμέρους σκορ 15-3 σε διάστημα τριών λεπτών με δύο τρίποντα του Λουίτζι Ντατόμε ανέβασε την διαφορά στους 30 (74-44) 1’ και 51’’ πριν την λήξη της περιόδου. Με τρίποντο του Ρίκι Χίμκαν, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 31 (91-60) με 5’ και 7’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και με τρίποντο του Μελίχ Μαχμούτογλου 5’’ πριν την λήξη του αγώνα η Φενέρ έφτασε τους 100 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-29, 76-48, 100-78.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 6 (2), Χερσέκ, Ουντό 18, Μαχμούτογλου 6 (2), Άντιτς 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Σλούκας 2, Αρνά, Ουγκουρλού, Κάλινιτς 17, Ντίξον 14 (1), Ντατόμε 12 (2).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5, Φερνάντεθ 6 (2), Νοσιόνι 3 (1), Ντόντσιτς 10 (1), Ματσιούλις 7, Ρέγες 5 (1), Ροντρίγκεθ 15 (2), Αγιόν 4, Κάρολ 6, Γιουλ 5 (1), Ερνανγκόμεθ 4, Τέιλορ 8 (2).