Το Περιστέρι Βίκος Cola παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο σκόρερ του Ράιν Χάροου λόγω τραυματισμού (θλάση) και βρέθηκε στο -8, 7’ και 11’’ πριν την λήξη και πίσω στο σκορ με 4, με 2’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 74-71.

Δύο τρίποντα από τους Τζόρνταν Κάλαχαν, Μπεν Μπέντιλ και πέντε ακόμη πόντοι του 23χρονου ψηλού από την Γκάνα στα τελευταία 2’ και 10’’ ανέτρεψαν το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και έδωσαν τη νίκη στους «κυανοκίτρινους», που επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την μοναδική ήττα τους στην Betshop Basket League από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου ημιχρόνου, χάρις στην ευστοχία του έξω από τα 6,75 μέτρα (13/32 τρίποντα έναντι 6/19 του Περιστερίου Βίκος Cola), αλλά το τρίποντο του Ι Τζέι Σίνγκλερ σχεδόν με την εκπνοή ήταν άστοχο.

Το ματς ήταν ποιοτικό και συναρπαστικό δικαιώνοντας την φήμη ενός από τα παραδοσιακά ντέρμπι του Πρωταθλήματος. Οι «κυανέρυθροι», που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Τζόι Ντόρσεϊ, με τους Νταρνέλ Χάρις, Ντέβιον Μπέρι να πετυχαίνουν από δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, προηγήθηκαν με 13-7 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Η ομάδα της «δυτικής όχθης» ανέβασε την πίεση στην άμυνα της , άνοιξε τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 10-2 με έξι πόντους του Στίβεν Γκρέϊ στα τελευταία 2’ και 49’’ της πρώτης περιόδου, τελείωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-18. Με νέο σερί 6-0 με δύο καλάθια του Γκρέϊ σε διάστημα δύο λεπτών, το Περιστέρι Βίκος Cola προηγήθηκε με 5 (29-24), με 6’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γάιος Σκορδίλης με δύο σερί καλάθια, έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (35-27) στους γηπεδούχους, 3’ και 47’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Με βολή του Σίνγκλερ και τρίποντο του Χάρις στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος κατέβασε την διαφορά στους 4 (38-34 σκορ πρώτου μέρους).

Το Περιστέρι Βίκος Cola προηγήθηκε με έξι (41-35), 3’ και 3’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 12-4 με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Σίνγκλερ, προσπέρασαν με 47-45 στο 26’. Οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1 με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και προηγήθηκαν με 52-48, τρία λεπτά αργότερα.

Με μια βολή του Ντεμέτρικ Όστιν και καλάθι του Τζίμι Τέϊλορ στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περίοδου, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να έχει μειώσει στον πόντο (52-51). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και άρχισαν την τέταρτη περίοδο με σερί 9-0 με δύο τρίποντα του Μπέρι. Έτσι ο Πανιώνιος ξέφυγε με 60-52, με 7’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Το Περιστέρι Βίκος Cola κράτησε χωρίς πόντο για δυόμιση λεπτά και με έξι βολές μείωσε στον πόντο (62-61), 4’ και 12’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπέρι με έξι πόντους του, ανέβασε την διαφορά για τους «κυανέρυθρους» στους τέσσερις (67-63), με 2’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα της «δυτικής όχθης» ισοφάρισε σε 69-69 1’ και 34’’ πριν το τέλος της συνάντησης με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Κάλαχαν, Μπέντιλ. Με δύο βολές του Σίνγκλερ και καλάθι του Μπέντιλ, οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν ξανά ισόπαλοι (71-71) με 59’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Όστιν έκανε βήματα 47’’ πριν το τέλος και ο Μπέντιλ με 1/2 βολές 7’’ αργότερα, έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι Βίκος Cola (72-71).

Ο Μπέρι αστόχησε σε διείσδυση με 21’’ να απομένουν για το τέλος του ματς και ο Μπέντιλ αυτή την φορά ήταν εύστοχος και στα δύο σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (74-71), 15’’ πριν την λήξη. Ο Σίνγκλερ σούταρε έξω από τα 6,75 μέτρα με 2’’ να απομένουν για το τέλος, αλλά αστόχησε και οι «κυανοκίτρινοι» πέτυχαν την όγδοη νίκη τους στην Betshop Basket League της φετινής σεζόν.

Οι Μπέντιλ, Γκρέϊ ήταν οι καλύτεροι των νικητών, ενώ οι 27 πόντοι του Μπέρι δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει ο Πανιώνιος την ήττα.

Tα δεκάλεπτα: 21-18, 38-34, 52-51, 74-71.

Νίκος Οικονόμου (προπονητής Πανιωνίου): «Φεύγουμε με μια γλυκόπικρη γεύση γιατί νιώθαμε και δείξαμε ότι μπορούσαμε να έχουμε πάρει τη νίκη. Αλλά όταν χάνεις τη συγκέντρωση σου απέναντι στο Περιστέρι είναι δεδομένο ότι θα το πληρώσεις. Εμείς θα προσπαθήσουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς σαν μάθημα για τη συνέχεια. Το Περιστέρι έχει κάνει πολύ καλή πορεία και έχει έναν προπονητή που θαυμάζω για όσα έχει πετύχει».

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Περιστερίου Βίκος Cola): «Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά γιατί ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες του αγώνα και πήραν τη νίκη. Στόχος μας είναι να μαθαίνουμε κάτι σε κάθε ματς και νομίζω ότι σήμερα ήταν ακριβώς μια τέτοια αναμέτρηση. Είχαμε άγχος αλλά καταφέραμε να το διαχειριστούμε σωστά ώστε να φτάσουμε στη νίκη. Συνεχίζουμε».