Ο ΠΑΟΚ άρχισε εντυπωσιακά (18-1 στο 4’), αλλά, τελικά, χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει το Ρέθυμνο Aegean (88-79, κ.α. 69-69) και να μπει με το… δεξί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο αρχηγός του «Δικέφαλου» Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν καθοριστικός για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση και να πάρει ο ΠΑΟΚ την νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο «Δικέφαλος» έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με 2/2 τρίποντα του Χρήστου Σαλούστρου και με τον Τζούλιαν Βον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Στο 4’ το σκορ ήταν 18-1 για τον «Δικέφαλο». Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και με σερί 7-0 μείωσαν σε 18-8 στο 9’.Ο ΠΑΟΚ, όμως, ξέφυγε πάλι με 15 (31-16) στο 14’, αλλά το Ρέθυμνο Aegean επανήλθε με πρωταγωνιστή τον Τσέισον Άλεν, που σκόραρε 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο, και μείωσε σε 36-28 δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η κρητική ομάδα έκανε την ολική επαναφορά στην τρίτη περίοδο και προσπέρασε με 50-49 47’’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγε πάλι, προηγήθηκαν με 7 (61-54) στο 33’, αλλά το Ρέθυμνο Aegean με τις δεύτερες ευκαιρίες για επιθέσεις που του έδιναν τα επιθετικά ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 11-3 πέρασε μπροστά στο σκορ (65-64) με 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Μουχάμεντ Φαγιέ προηγήθηκε με 69-67 55’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ (69-69) από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» με 6’’ να απομένουν για το τέλος και στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, ο Άλεν αστόχησε.

Στην παράταση ο Όντουμ με τρίποντο έδωσε… αέρα 4 πόντων στον «Δικέφαλο» (77-73) δύο λεπτά πριν την λήξη και το ματς «καθάρισε» ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο και δύο βολές, που έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων (82-74) στους γηπεδούχους με 59’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 41-31, 54-52, 69-69 (κ.α), 88-79.

Θανάσης Σκουρτόπουλος: «Είδαμε ένα δυνατό παιχνίδι. Με το λέι απ του Άλεν θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ενώ κάναμε λάθος φάουλ στον Χαραλαμπίδη στα έξι δευτερόλεπτα. Δεν υπήρχε εντολή για φάουλ. Μετά το τάιμ άουτ στην επίθεση ο Άλεν σε λέι απ αστόχησε αν και δεν υπήρχε ιδιαίτερη πίεση. Καλύψαμε την διαφορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας ενέργεια γιατί σίγουρα υστερούμε σε εμπειρία από τον ΠΑΟΚ. Έχουμε 9 νέους παίκτες ενώ εγώ σήμερα κλείνω έναν μήνα μετά την επιστροφή από την Ισπανία. Παλέψαμε και έδωσα μπράβο στους παίκτες μου. Εμείς δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε και θέλουμε να διεκδικούμε τα παιχνίδια μέσα και έξω από το Ρέθυμνο».

Γιάννης Καλαμπόκης: «Ήταν συναρπαστικό ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήμασταν νωθροί αλλά στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Δυστυχώς με ένα φάουλ πήγε το ματς στην παράταση. Δεν καταφέραμε να κάνουμε ένα σημαντικό διπλό αλλά έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνατότητές μας. Από ένα σημείο και μετά προσεγγίσαμε το ματς πιο σωστά, δώσαμε σημασία στην άμυνα και έτσι μπήκαμε στον αγώνα».

Σούλης Μαρκόπουλος: «Ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που βοήθησε στις δύσκολες στιγμές και μας έδωσε ώθηση. Είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να διαβάσουμε πολύ καλά για να μην κάνουμε ξανά τα ίδια σφάλματα. Οι ομάδες δε χαλαρώνουν. Όταν έχεις μια διαφορά πρέπει να την κρατάς. Είχαμε μια διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χάσαμε τη συγκέντρωση μας, χάσαμε πολλά αμυντικά ριμπάουντ και δεν είχαμε σωστές επιλογές στην επίθεση. Το παιχνίδι έφτασε εκεί που έφτασε, τελικά όμως είχαμε ψυχραιμία και κάναμε καλές επιλογές στην παράταση. Έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα πιστεύω να αντεπεξέλθουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.Ήταν η πρώτη φορά που εμφανίστηκε φέτος πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ. Ήταν περισσότερο πρόβλημα συγκέντρωσης. Σίγουρα υπάρχει ένα τεχνικό θέμα, όμως θα το λύσουμε μεταξύ μας».

Κώστας Χαραλαμπίδης: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν και δεν παρουσιαστήκαμε έτσι όπως θέλαμε. Κρατάμε τη νίκη, αφού ο δρόμος του πρωταθλήματος είναι μακρύς και δύσκολος».