Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη έκανε μεγάλη προσπάθεια στην Μόσχα, αλλά ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη (76-70) λόγω της αδυναμίας του στα ριμπάουντ (13 παραπάνω επιθετικά οι γηπεδούχοι) και των 14 λαθών του (έναντι 7 της ΤΣΣΚΑ) και έχασε κάθε ελπίδα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι οριστικά τρίτοι στον Όμιλο F του Top 16 και θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα ή την Ρεάλ μόνο στην περίπτωση που η «Βασίλισσα» ηττηθεί εντός έδρας από την Ζαλγκίρις Κάουνας και οι «Μπλαουγκράνα» νικήσουν στην Πόλη την Γαλατάσαραϊ για την τελευταία αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός έμεινε στην διεκδίκηση της νίκης έως το τέλος, χάρις στην εξαιρετική άμυνα του κατά διαστήματα και τα 10/24 τρίποντα, που ήταν αποτέλεσμα της πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας σε μεγάλο μέρος του αγώνα.

Η ομάδα του Πειραιά δεν άρχισε καλά τον αγώνα. Είχε πρόβλημα στην άμυνα κοντά στο καλάθι και στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει ρυθμό λόγω της δυναμικής και ενεργητικής άμυνας της ΤΣΣΚΑ. Με 6 πόντους του Σάσα Καούν και 6 με ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς, η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-10) 3’ και 14’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την είσοδο στο παρκέ των Όλιβερ Λαφαγιέτ, Κώστα Σλούκα και Οθέλο Χάντερ βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ιδιαίτερα στον αμυντικό τομέα. Ανάγκασαν την ΤΣΣΚΑ να μην πετύχει πόντο για 7’ και 30’’ και με πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο στο τρανζίσιον) του Ιωάννη Παπαπέτρου, προσπέρασαν με 22-21 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός στο διάστημα που είχε… εξαφανίσει επιθετικά την ρωσική ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμα του και η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστές τους Άαρον Τζάκσον και τον Καούν και σερί 10-0 μετέτρεψε το 28-26 υπέρ των «ερυθρολεύκων» του 16’ σε 36-28 με 2’ και 11’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με πέντε πόντους του Ντάνστον ο Ολυμπιακός περιόρισε την διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στους 5 (39-34), παρότι οι γηπεδούχοι είχαν 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και οι «ερυθρόλευκοι» 4 παραπάνω λάθη.Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο ημίχρονο το ίδιο άσχημα με την αναμέτρηση και η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Ντε Κολό και καλάθι του Καούν ξέφυγε με 10 (44-34) 7’ και 44’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου και με 13 (49-36) με 5’ και 13’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου με τρίποντο του Αντρέι Βοροντσέβιτς και καλάθι του Ντε Κολό.

Με δύο βολές του Κιριλένκο η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 12 (51-39) 4’ και 37’’ πριν την λήξη της περιόδου, αλλά μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου οι «ερυθρόλευκοι» δεν δέχθηκαν πόντο και με σερί 10-0 με πέντε πόντους και ένα τρίποντο του Σλούκα και τρίποντο του Λαφαγιέτ τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο σε… απόσταση αναπνοής από την ΤΣΣΚΑ (51-49).

Οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανά μετά από σχεδόν 6’ και 30’’ με δύο βολές του Ουίμς (53-49) λίγο πριν το 32’, αλλά με γκολ φάουλ του Τεόντοσιτς και καλάθι του Καούν από επιθετικό ριμπάουντ ξέφυγαν με 7 (58-51) λίγο μετά το 33’. Ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα του Λοτζέσκι μείωσε στους 3 (60-57) με 5’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Μετά το τρίτο στην σειρά τρίποντο του Λοτζέσκι (62-59 λίγο πριν το 35’), οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν σερί 5-0 με τρεις βολές (μια από τον Ουίμς και δύο από τον Τεόντοσιτς) και καλάθι του Ουίμς και έμειναν πίσω στο σκορ με 8 (67-59) 3’ και 39’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με το τέταρτο τρίποντο του Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός έμεινε στην διεκδίκηση της νίκης (69-64) με 2’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά δέχθηκε στην επόμενη φάση τρίποντο από τον Τεόντοσιτς (72-64, 2’ και 29’’ πριν την λήξη της συνάντησης) και η ΤΣΣΚΑ… σφράγισε την νίκη της με τις δύο βολές του Καούν (74-65) με 1’ και 31’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-34, 51-49, 76-70

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Nτε Κολό 7 (1), Τεόντοσιτς 14 (2), Φριτζόν 2, Νίκολς 2, Τζάκσον 6 (1), Γουίμς 16 (1), Βορότσεβιτς 3 (1), Κάουν 16, Κριάπα, Χάινς, Κιριλένκο 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5 (3 ριμπ.), Ντάνστον 6 (4 ριμπ), Παπαπέτρου 5 (1 τριπ, 4 ριμπ), Σλούκας 12 (2 τριπ, 4 ασ.), Πρίντεζης 16 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 2 (3 ριμπ, 1 ασ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 6 (2 τριπ., 4 ριμπ., 5 α.), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 16 (4/5 τριπ., 6 ριμπ, 2 κλεψ, 2 ασ.).

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τόνισε την προσπάθεια των παικτών του και παραδέχθηκε πως το σημείο που έκρινε τον αγώνα ήταν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των «ερυθρόλευκων: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ΤΣΣΚΑ για τη νίκη. Έπαιξαν καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ξέραμε πριν έρθουμε εδώ ότι είχαμε δύσκολη αποστολή γιατί όταν παίζεις με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα είναι πάντα δύσκολα. Πλην της αρχής του ματς και του δευτέρου ημιχρόνου που δεν είχαμε συγκέντρωση και δεν παίξαμε καλά, μετά είχαμε καλύτερη συγκέντρωση, παίξαμε καλύτερη άμυνα, γυρίσαμε το μεγάλο προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ΤΣΣΚΑ είχε πάντα το προβάδισμα αλλά εμείς δεν σταματήσαμε να παλεύουμε ως το τέλος. Νομίζω ότι το σημείο που έκρινε το ματς ήταν τα ριμπάουντ, δώσαμε 19 ριμπάουντ στον αντίπαλο, δώσαμε πολλές δεύτερες ευκαιρίες στους αντιπάλους μας και δεν ήμασταν καθόλου καλοί σε αυτό τον τομέα».