Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν σίφουνας από το Λιμόζ, επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 67-76 και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλό του (Β'). Το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα δεδομένου του ότι η ελληνική ομάδα ήταν η κυρίαρχη του παιχνιδιού και προηγήθηκε έως και με διαφορά 20 πόντων.

Η αποτελεσματικότητα στις επιθετικές προσπάθειες σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο συνεργασίας και την καλή άμυνα, ήταν τα τρία στοιχεία που είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Γιώργος Πρίντεζης, Γιάννης Αθηναίου και Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν οι πρωταγωνιστές της ελληνικής ομάδας στην επίθεση που προηγήθηκε με 4-13 (5’). Οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι έξω από τα 6,75 αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου μείωσαν σε 15-20.

Οι διαδοχικοί πόντοι από τους Αθηναίου, Πρίντεζη στη δεύτερη περίοδο συνέβαλλαν ώστε να αποκτήσει η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 10 πόντων (22-32, 15’). Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 33-46 αλλά ένα απίστευτο καλάθι του Σχαφάρτζικ πίσω από τη γραμμή του κέντρου διαμόρφωσε το 36-46. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων για τη Λιμόζ. Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που σούταρε με 68% στα δίποντα, έχοντας 4/9 προσπάθειες τριών πόντων.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ίδια συνέπεια στην επίθεση και στο τρίτο δεκάλεπτο και επέβαλλε πλήρως τους κανόνες του. Για την ακρίβεια με 4/7 προσπάθειες τριών πόντων και διατηρώντας το πολύ υψηλό ποσοστό (περίπου 70%) στα δίποντα, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Με τη συμπλήρωση έξι λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 44-56, για να φθάσει η διαφορά και στο +17 (48-65). Χαρακτηριστικό της αποτελεσματικότητας του Ολυμπιακού στην άμυνα ήταν και οι μόλις 12 πόντοι που σημείωσαν οι γηπεδούχοι σε αυτό το διάστημα.

Η τελευταία περίοδος ήταν «καρμπόν» με την 3η. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ των 15-20 πόντων (48-68, 32’), καθώς σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Γιάννης Παπαπέτρου. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Σον Τζέιμς, ενώ η Λιμόζ απλά μείωσε τη διαφορά στα επίπεδα του τελικού αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 36-46, 48-65, 67-76.

ΛΙΜΟΖ (Ερβέ): Σχαφάρτζικ 5(1), Βοϊτσιεχόφσκι 2, Ντάνιελς 10, Γκάτενς 8(2), Βέστερμαν 14(2), Πέιν 2, Καμαρά 6, Μπονγκού Κολό 2, Τραορέ 14, Ζερμπό 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 11(2), Στρόμπερι 9(1), Τσαϊρέλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Μουράτος, Πρίντεζης 13(1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 12(2), Χάκετ 9(2), Αθηναίου 8(2).