Στις λεπτομέρειες η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 85-82 στο ΟΑΚΑ για την 16ηαγωνιστική της EuroLeague αφού δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Oι «πράσινοι» ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, ωστόσο το κακό τρίτο δεκάλεπτο έδωσε το δικαίωμα στους «μπλαουγκράνα» να πάρουν σημαντικό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ανατροπή και μείωσαν στους δύο (79-81) 20,1’’ με καλάθι του Νέντοβιτς. Δύο βολές του Μίροτιτς και ένα τρίποντο του Νεντοβιτς έκαναν το σκορ 82-83 στα 3,5’’ πριν από τη λήξη. Ο Κούριτς ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών κι έκανε το 85-82 αφού ο Νέντοβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Στο πρώτο μέρος ο Nέντοβιτς βαλε μαζεμένους πόντους και αποτέλεσε τη βασική αιτία για την ολική ανατροπή από το 11' του αγώνα (31-29). Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτίωνε τόσο την αμυντική του συμπεριφορά όσο και τις αποφάσεις του στην επίθεση. Ένα εξαιρετικό επτάλεπτο μάλιστα τού επέτρεψε να φτάσει στο +11 (48-37 στο 17'), με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μετρούν 3/14 σουτ και 3 λάθη ως εκείνο το σημείο στη δεύτερη περίοδο.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε, εν τέλει, το τριφύλλι στο +8 (49-41), με τους «πράσινους» να έχουν εξαιρετική απόδοση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να αλλάξει εντελώς τον ρυθμό χάρη στην προσφορά του Ρόλαντς Σμιτς, ο οποίος έδωσε μεγάλη βοήθεια στο ριμπάουντ. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφερε τα πάνω κάτω και έκλεισε το δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα (68-64 στο 30'). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε με ασφάλεια το προβάδισμα, αν κι αυτή ήταν επίσης άστοχη. Το -8 (68-76) του 37ου λεπτού δεν ανετράπη από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, παρά την τεράστια προσπάθεια που έκανε καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 4, Παπαγιάννης 11, Παπαπέτρου 16 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 9, Νέντοβιτς 18 (3), Έβανς 8, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 13.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Έξουμ 4, Σανλι 5, Σμιτς 8 (2), Οριόλα, Λαπροβίτολα 18 (4), Κούριτς 9 (1), Γιοκουμπάιτις 9 (1), Μίροτιτς 20 (1), Καϊσέδο.