Ο Βασίλης Σπανούλης δεν κατάφερε ούτε αυτή την φορά να ενισχύσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος, όμως, βρήκε τον δρόμο προς τη νέα νίκη στην Βαλένθια (72-64) με κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην 8η νίκη τους στις πρώτες 10 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και την πέμπτη σερί. Ο «Παπ» έκανε ολοκληρωμένη εμφάνιση. Ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 13 πόντους με 3/4 τρίποντα, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ ήταν παντού στην άμυνα.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν, επίσης, ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος τελείωσε το ματς με νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι και 14 ριμπάουντ) και ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος πέτυχε καθοριστικά καλάθια στην τελευταία περίοδο. Ο Σπανούλης ταξίδεψε στην ισπανική πόλη, όμως, δεν συμπεριλήφθηκε στην δωδεκάδα, γιατί ένιωσε ενοχλήσεις στο σημείο του τραυματισμού του (αριστερό γόνατο) στην τελευταία προπόνηση πριν τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε εξαιρετικά την αναμέτρηση, βρήκε πόντους από την πίεση στην άμυνα του και τα επιθετικά ριμπάουντ, και με την συμπλήρωση των πρώτων τριών λεπτών του αγώνα προηγήθηκε με 11-2. Η Βαλένθια με αμυντική πίεση σε όλο το γήπεδο και σερί 7-0 μείωσε στο καλάθι (13-11), 3’ και 51’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απρόσμενα λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο από τον Βασίλη Τολιόπουλο και με πέντε πόντους (καλάθι και τρίποντο με την εκπνοή) του 21χρονου γκαρντ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (20-13).

Η Βαλένθια με δύο τρίποντα (από τους Γκίγιεμ Βίβες και Ράφα Μαρτίνεθ) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου μείωσε σε απόσταση ενός πόντου (20-19). Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε με σερί 12-0 – με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιάνις Στρέλνιεκς – και «εκτόξευσε» την διαφορά στους 13 (32-19) με 3’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως, ο Έρικ Γκριν βρήκε ρυθμό, σκόραρε 11 σερί πόντους με δύο τρίποντα και μείωσε για την Βαλένθια την διαφορά στους 5 (35-30 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Ο Ολυμπιακός μετά το τρίτο φάουλ στο 23’ του Μπράιν Ρόμπερτς, που είχε ως συνέπεια να αποσυρθεί στον πάγκο από τον Σφαιρόπουλο, είχε οργανωτικό πρόβλημα στην επίθεση. Επιπλέον η Βαλένθια χτύπησε με τον Τίμπορ Πλάϊς μέσα στην ρακέτα και με 8 πόντους του Γερμανού σέντερ, μείωσε στους τρεις (43-40), 4’ και 15’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα με τον Παπανικολάου να κάνει τα πάντα, να παίζει άμυνα, να δημιουργεί και να σκοράρει, και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (54-43), με 41’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και όταν η Βαλένθια πλησίασε στους πέντε (63-58), με 4’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, ο Γιάνις Στρέλνιεκς με τρίποντο και καλάθι επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (68-68) 2’ και 5’’ πριν το τέλος του αγώνα και… σφράγισε τη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-35, 45-54, 64-72.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 2, Φαν Ρόσομ 7(1), Ρούντεζ, Βίβες 3 (1), Μαρτίνεθ 3(1), Σαν Εεμετέριο 1, Πλάις 14 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάστρε 2, Γκριν 26 (7/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντούρνεκαμπ 4, Χλίλασον 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 4 Τολιόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου 4, Στρέλνικς 12 (2), Πρίντεζης 12 πόντοι (14 ριμπ.), Παπανικολάου 13 (3/4 τρίπ.), Ρόμπερτς 7 (1), Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 7 (1).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Χίμκι – Μπάμπεργκ 82-73

Αναντολού Εφές – Αρμάνι Μιλάνο 73-68

Μακάμπι – Ζαλγκίρις Κάουνας 81-74

Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 69-83

Βαλένθια – Ολυμπιακός 64-72