Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν, μετά το ντέρμπι των «αιωνίων» του ΟΑΚΑ, πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ (75-66) των Τσάβι Πασκουάλ, Μάνου Παπαδόπουλου. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι (20/36 δίποντα) με τους πιο αθλητικούς παίκτες τους, Χασάν Μάρτιν (16 πόντοι με 7/7 δίποντα και 2/2 βολές), Σακίλ ΜακΚίσικ (10 πόντοι και το κάρφωμα που «σφράγισε» το «διπλό») και έφτασαν τις συνολικά τέσσερις νίκες σε επτά αναμετρήσεις.

Η ρωσική ομάδα που είχε να παίξει σχεδόν ένα μήνα, γνώρισε την πρώτη ήττα της σε τρία ματς. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όταν με χαμηλό σχήμα με τον Γιώργο Πρίντεζη στην θέση «πέντε» και πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ, Βασίλη Σπανούλη μετέτρεψε με επιμέρους σκορ 18-2 το 25-23 υπέρ των γηπεδούχων σε 41-27 (σκορ ημιχρόνου).

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με +17 (60-43) με τον Μάρτιν να φτάνει τους 14 πόντους. Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν τα εύκολα λάθη με συνέπεια η Ζενίτ να μειώσει στους τρεις (63-60), 4’ και 17’’ πριν το τέλος της συνάντησης, ύστερα από επιμέρους σκορ 17-3 με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Μπίλι Μπαρόν.

Με ένα τρίποντο του Αλέξανδρου Βεζένκοφ (66-60 στο 37’), ένα εκπληκτικό κάρφωμα του ΜακΚίσικ (68-60, 2’ και 46’’ πριν την λήξη) και ένα καλάθι του Μάρτιν (70-60 στο 38’), ωστόσο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό ο Βασίλης Σπανούλης με δύο βολές και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με καλάθι (75-63, 23’’ πριν την λήξη της συνάντησης) διασφάλισαν τη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75.