Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Πανιωνίου Βίκος Cola (97-53) και διατήρησε τόσο το αήττητο του στην STOIXIMAN.GR Basket League (18 νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου), όσο και το απόλυτο νικηφόρο σερί του στους εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος απέναντι στους «κυανέρυθρους» (39 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις).

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν μετά την πρώτη περίοδο με πρωταγωνιστές τον Ζακ Όγκαστ, που σκόραρε 15 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ σε σχεδόν 16’ συμμετοχής, και τον Νικ Καλάθη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Δύο ακόμη παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, οι Κέι Σι Ρίβερς, Μάρκους Ντένμον, οι οποίοι σκόραραν από 12 πόντους με δύο τρίποντα, ενώ θετική παρουσία είχε ο 19χρονος γκαρντ Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, που πέτυχε 6 πόντους σε 14’ συμμετοχής.

Από τον «Ιστορικό» προσπάθησαν περισσότερο ο Βαγγέλης Σακελλαρίου (17 πόντοι με 2 τρίποντα), Τάιρον Μπρέϊζελτον (13 πόντοι και 3 ασίστ).

Με δύο γκολ φάουλ του Ίαν Βουγιούκα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 22-14, 1’ και 16’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, όμως, ο Πανιώνιος Βίκος Cola απάντησε με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Μπρέϊζελτον και μείωσε σε 22-21 λίγο πριν την εκπνοή του δεκάλεπτου. Ο 32χρονος Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το σερί του και έβαλε μπροστά στο σκορ τους «κυανέρυθρους» (23-22) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και απάντησε με σερί 12-0 με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς. Έτσι ξέφυγε με 37-25, με 3’ και 33’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πρωταγωνιστές του Ντένμον, Όγκαστ και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +19 (47-28).

Ο Όγκαστ συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι του Πανιωνίου Βίκος Cola και με έξι πόντους και σερί 9-0, ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την διαφορά στους 27 (56-29), 3’ και 10’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον καλό ρυθμό τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με πέντε σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (δύο του Ντένμον, ενώ από ένα πέτυχαν οι Κένι Γκάμπριελ, Λούκας Λεκαβίτσιους και Κωνσταντίνος Μήτογλου), ανέβασαν την διαφορά στους 40 πόντους (90-50), 2’ και 29’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Με τρίποντο του Όγκαστ και κάρφωμα του Μήτογλου στο τελευταίο λεπτού του αγώνα διαμόρφώθηκε το τελικό 97-53.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Θέλουμε να ξεχάσουμε γρήγορα αυτό το παιχνίδι, πέρα από μία αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο. Ξέραμε ότι ο Παναθηναϊκός μετά από τα αρνητικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα έψαχνε την ευκαιρία να αντιδράσει. Δεν θέλαμε να είμαστε ο σάκος του μποξ, αλλά δεν ανταποκριθήκαμε. Το φοβηθήκαμε το παιχνίδι. Ξέραμε τι θα κάνει ο Παναθηναϊκός, αλλά κάναμε λάθη. Δεν είχαμε την απαραίτητη υπομονή.

Συνεχίσαμε για τρίτο σερί παιχνίδι να είμαστε άστοχοι από μακριά. Στην Πάτρα είχαμε 1/21 και 5/30 με τον Κόροιβο. Γίνεται προσπάθεια για να καλυφθεί το κενό του ενός ξένου λιγότερου. Προετοιμαζόμαστε για το επόμενο μεγάλο και δύσκολο ματς με την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη».

Για το τι περιμένει από τους παίκτες του στη συνέχεια: «Περιμένω αυτό που έχουν κάνει στα παιχνίδια που έπρεπε να κερδίσουμε. Τα παιδιά είναι απολύτως συνειδητοποιημένα. Πολλές φορές ξεπερνούν τον εαυτό τους και το αγωνιστικό τους προσδόκιμο. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια, είναι πολύ δύσκολο αυτό που έχουν αναλάβει.

Υπάρχει η πεποίθηση στην καθημερινότητά μας ότι η ομάδα θα τα καταφέρει και το έχει δείξει στα ματς που έπρεπε να κερδίσει και τα κέρδισε, με εξαίρεση την ατυχία με την Κύμη που χάσαμε σε μία χαμένη βολή, στο ματς με τον Κόροιβο που κρίθηκε στην κατοχή και στην εντός έδρας ήττα με τον Άρη. Η πίστη και η ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε υπάρχει. Η διοίκηση κάνει προσπάθεια για τον έκτο ξένο. Το πιστεύουμε και θα το παλέψουμε».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Είμαστε ικανοποιημένοι. Παίξαμε σοβαρά και καλή άμυνα για τριάντα λεπτά. Στην επίθεση παίξαμε καλά με μόνο έξι λάθη. Η δουλειά που κάναμε ήταν καλή και σοβαρή».

Για το αν έμεινε ικανοποιημένος από τους παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής: «Είμαι ικανοποιημένος. Έχουμε μία βελτίωση ειδικά σε αυτή τη διοργάνωση τα πάνε καλά και σιγά-σιγά θα μπορέσουμε να τους υπολογίσουμε για πιο απαιτητικές προκλήσεις».