Η Εθνική ομάδα σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε με άνεση το Μεξικό (86-70) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο της αρχικής φάσης του Προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνο. Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει μεθαύριο (8/7) Παρασκευή για τα ημιτελικά του τουρνουά την Κροατία, που νίκησε την Τυνησία (72-52) και τερμάτισε δεύτερη στον δεύτερο όμιλο της πρώτης φάσης. Στον άλλο ημιτελικό την ίδια ημέρα θα αναμετρηθούν Ιταλία - Μεξικό.

Η «επίσημη αγαπημένη» παρουσίασε δύο αγωνιστικά «πρόσωπα». Στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρή με συνέπεια να βρεθεί στο μεγαλύτερο διάστημα πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση, βρήκε επιθετικό ρυθμό από την άμυνα της, κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και έφτασε εύκολα στην επικράτηση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο κορυφαίος της Εθνικής και της έδωσε την ώθηση για την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, που της έδωσε την νίκη. Τον «Greek Freak» ακολούθησαν σε απόδοση ο Γιάννης Μπορούσης, που άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (16 πόντοι και 9 ριμπάουντ), ο Νικ Καλάθης με το δημιουργικό παιχνίδι του και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος έδειξε μεγάλη διάθεση.

Η Εθνική ομάδα άρχισε την αναμέτρηση νωθρή στην άμυνα, με συνέπεια να δώσει την ευκαιρία στο Μεξικό να βρει ρυθμό και εκείνη με την σειρά της να μην μπορεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Βρέθηκε δύο φορές στο -5 (9-4 και 11-6) πριν συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο του ματς. Παρότι προσπέρασε με 15-13 λίγο μετά το 8’ με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο και τρίποντο του Στράτου Περπέρογλου, το Μεξικό με τρίποντο του Φραντίσκο Κρουζ, που πέτυχε συνολικά 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, τελείωσε την πρώτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (16-15).

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν είχε συνέπεια και καλές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα της και έκανε εύκολα το λάθος στην επίθεση (3 λάθη). Το Μεξικό με τρίποντο του Έκτορ Ερνάντεζ ξέφυγε με 19-15 λίγο πριν το 12’ και η Εθνική έδειξε να... αφυπνίζεται. Έβγαλε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με έξι πόντους του Γιάννη Μπουρούση προσπέρασε με 23-20 με 5’ και 25’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Και πάλι, όμως, φάνηκε ασυνεπής στην άμυνα και το Μεξικό με δύο τρίποντα των Ορλάντο Μέντεζ, Ερνάντεζ, προηγήθηκε με 28-25, 3’ και 34’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Με καλάθι του Κρουζ, οι αντίπαλοι της «επίσημης αγαπημένης» ξέφυγαν με 4 (30-26) στο 18’ και με δύο βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 19’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -2 (35-33).

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, από την άμυνα βρήκε ρυθμό και εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τέσσερις σερί πόντους του «Greek Freak» η Εθνική προσπέρασε με 40-37 στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τρίτης περιόδου και μετά την ισοφάριση με τρίποντο του Ερνάντεζ (42-42 λίγο μετά το 23’) με επιμέρους σκορ 13-2, ξέφυγε με 55-44 με 3’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου. Σε αυτό το επιμέρους σκορ που έδωσε διψήφια διαφορά στην «επίσημη αγαπημένη» για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Αντετοκούνμπο ήταν πρωταγωνιστής με την ενέργεια που έβγαλε στην άμυνα, με ένα εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ένα εύστοχο τρίποντο.

Με δύο καλάθια των Νικ Καλάθη, Ιωάννη Παπαπέτρου, η Εθνική προηγήθηκε και με 14 (60-46) 26’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ το επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου ήταν 27-13. Με σερί 6-0, το Μεξικό μείωσε σε 60-52 ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά η «επίσημη αγαπημένη» είχε βρει ρυθμό και με τέσσερις σερί πόντους του Θανάση Αντετοκούνμπο, ανέβασε την διαφορά στους 13 (65-52) λίγο πριν το 33'.

Με ένα εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο, η Εθνική προηγήθηκε πάλι με 13 (71-58) 4' και 45'' πριν την λήξη της συνάντησης και με τον αδελφό του «Giannis» να συνεχίζει ορεξάτος η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 (79-61) με 1' και 53'' να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86.

ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεομίλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρεζ Τζ. 10 (2), Γκουτιέρεζ Ι. 2 (11ριμπ.), Κρουζ 19 (2), Χερνάντεζ 14 (4), Μέντεζ 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1τρ., 7ασ.), Μπουρούσης 16 (9ριμπ.), Μάντζαρης 2, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12