Ο Προμηθέας έκανε το δύο στα δύο στα ντέρμπι της Πάτρας με την νίκη του στο «Δημήτριος Τόφαλος» επί του Απόλλωνα Carna με 65-58. Ο Προμηθέας είχε επικρατήσει και στον αγώνα του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League στο κλειστό της Περιβόλας με 67-53.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, προηγήθηκαν με 40-26 στο 22’ και άντεξαν στην αντεπίθεση των «Φρουρών της Αχαΐας» στην τέταρτη περίοδο. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μουχάμεντ Φαγιέ, Μίροσλαβ Τόντιτς, ενώ «κλειδί» για την επικράτηση τους ήταν η άμυνα τους, που ανάγκασε τον Απόλλωνα Carna σε πέντε παραπώνα λάθη (14 λάθη έναντι 9).

Ο Προμηθέας με σερί 9-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Φαγιέ, προηγήθηκε με 9-3, 3’ και 45’’ μετά την έναρξη της συνάντησης. Με τον Φαγιέ «καυτό» οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 8 (14-6) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα. Με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Νίκου Γκίκα, Τόντιτς σε διάστημα σχεδόν τριών λεπτών, ο Προμηθέας ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (27-14), 13’ και 45’’ μετά το τζάμπολ του ματς. Ο Απόλλωνας Carna με δύο βολές των Μάικλ Στόκτον, Έντιν Μπάβτσιτς και καλάθι του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με την εκπνοή, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο -8 (34-26).

Οι «νεοφώτιστοι» στην STOIXIMAN.GR Basket League άρχισαν το δεύτερο μέρος με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Λάκι Τζόουνς και δύο βολές του Φαγιέ, και ξέφυγαν με 14 (40-26), 2’ και 11’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Προμηθέας είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι 3’ και 22’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου που προηγήθηκε με τρίποντο του Τόντιτς με 13 (50-37). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν  την πίεση στην άμυνα τους και με σερί 6-0 το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Δημήτρη Βεργίνη με 42’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περίοδου, τελείωσαν το δεκάλεπτο στο -7 (50-43).

Οι «νεοφώτιστοι» στην STOIXIMAN.GR Basket League άρχισαν και την τελευταία περίοδο με σερί 6-0, που άρχισε με τρίποντο του Γκίκα, και ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (56-43) στο 32’. Με νέο τρίποντο του Γκίκα, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 12 (59-47) με 6’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, αλλά ο Απόλλωνας Carna με γκολ φάουλ του Μάικλ Στόκτον και καλάθι του Άντονι Χίκι μείωσε στους 7 (59-52), 5’ και 14’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με πέντε σερί πόντους του Μπαρτ Τζούνιορ πλησίασαν στους 4 (61-57) με 2’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Τζέρελ Μπλάσινγκεϊμ με λέι απ μετά από διείσδυση έδωσε... ανάσα στους γηπεδούχους (63-57), 1’ και 6’’ πριν το τέλος του πατρινού ντέρμπι. Ο Μπαρτ Τζούνιορ ευστόχησε μόνο σε 1/2 βολές, 56’’ πριν την λήξη (63-58) και ο Μπλάσινγκεϊμ με δύο εύστοχα σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας»με 6’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 65-58.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Απόλλωνα Carna): «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δυο ομάδες. Οι αντίπαλοί μας πέτυχαν κάποια κρίσιμα καλάθια στο τέλος, ενώ είχαν και καλύτερη ισορροπία στο παιχνίδι τους. Εμείς αντίθετα ήμασταν μονόπλευροι. Δεν βρήκαμε λύσεις κοντά στο καλάθι, ενώ χάσαμε και πολλά λέι-απ και αυτό πονάει. Το 17/42 δίποντα δεν είναι ένα καλό ποσοστό για εμάς.

Επίσης σε σχέση με τα πολλά γκαρντ που χρησιμοποιούμε στο παιχνίδι μας, οι μόλις 6 ασίστ που κάναμε είναι πολύ λίγες. Μέσα από τα προβλήματα που έχουμε, όμως, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε καλά για να βρούμε τις νίκες που θέλουμε στην συνέχεια. Συνεχίζουμε να παλεύουμε».

Έντιν Μπάβτσιτς (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Carna): «Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη του. Είχαμε καλό πνεύμα, αλλά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα κάναμε ηλίθια λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας. Εμείς συνεχίζουμε να παλεύουμε σε κάθε παιχνίδι για να φτάσουμε μέχρι το τέλος της σεζόν σε όσο το δυνατόν περισσότερες νίκες».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Προμηθέα): «Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο για εμάς, για τρεις πολύ ουσιαστικούς λόγους. Πρώτον, τις τελευταίες 20 ημέρες δεν έχουμε κάνει μαζί παρά μόνον 2 προπονήσεις. Αυτό που έγινε σήμερα και δεν έγινε στην Θεσσαλονίκη στο παιχνίδι με τον Αρη είναι ότι λειτουργήσαμε σαν ομάδα. Δεύτερον, ήταν ένα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι και αποφύγαμε σκόπιμα να δώσουμε τον χαρακτήρα του τοπικού ντέρμπι.

Για εμάς ήταν ένας αγώνας ζωής ή θανάτου. Και τρίτον, θέλαμε να κερδίσουμε για τον κόσμο του Προμηθέα, για την προσπάθεια του Προμηθέα, για την ιδέα του Προμηθέα. Εύχομαι καλή δύναμη και καλή συνέχεια στον Απόλλωνα. Εμείς είμαστε 14 παίκτες και η δύναμή μας είναι οι παίκτες που δεν παίζουμε. Πρώτος και καλύτερος ο Τσάμης που μπορεί να μην παίζει, αλλά είναι πάντα πρώτος στις προπονήσεις.  Το ίδιο ισχύει και για τον Γιαννικόπουλο».

Δημήτρης Γράβας (μπασκετμπολίστας Προμηθέα): «Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη και βαθμολογικά, αλλά και για το πρεστίζ. Ελέγξαμε τον αγώνα για 40΄ και δικαιωθήκαμε για το αγωνιστικό μας πλάνο. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας με στόχο να φέρουμε και άλλες νίκες».