Η Αναντολού Έφες με κορυφαίο τον Τόμας Ερτέλ (26 πόντους με 6/8 τρίποντα και 5 ασίστ) νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο την Αρμάνι Μιλάνο (86-78) στο Αμπντί Ιπεκτσί και έμεινε «ζωντανή» στην προσπάθεια να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας από τον Όμιλο F του Top 16.

Η ομάδα των Ντούσαν Ίβκοβιτς, Βαγγέλη Αγγέλου και Στράτου Περπέρογλου θέλει νίκη στην τελευταία αγωνιστική του Top 16 στον τουρκικό «εμφύλιο» κόντρα στην Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην Ούλκερ Αρίνα την επόμενη Πέμπτη (9/4) για να προκριθεί στα πλέι οφ, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του αγώνα Μάλαγα – Λαμποράλ Κούτσα. Εάν η Έφες ηττηθεί για να προκριθεί, πρέπει να χάσει και η Λαμποράλ Κούτσα στην Ανδαλουσία από την αδιάφορη βαθμολογικά Μάλαγα.

Η Έφες νίκησε απόψε την Αρμάνι με επιμέρους σκορ 50-36 στο δεύτερο μέρος και ενώ η ιταλική ομάδα είχε προβάδισμα 6 (42-36) στο πρώτο ημίχρονο. Εκτός από τον Ερτέλ μεγάλο παιχνίδι για τους νικητές έκανε ο Νέναντ Κρστιτς με 22 πόντους με 8/11 δίποντα.

Για τον E Όμιλο, η Ζαλγκίρις ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες της στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (76-70), που, επίσης, δεν θα συνεχίσει στα πλέι οφ. Με πρωταγωνιστή τον Παούλιας Γιανκούνας (συνολικά πέτυχε 19 πόντους με 3/4 τρίποντα), η λιθουανική ομάδα προηγήθηκε με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (40-27). Η μαχητική σερβική ομάδα με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς μπροστάρη (14 πόντοι και 12 ριμπάουντ) έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και προσπέρασε με 55-51, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 25-15 πήρε την νίκη.