Η σκληρή προσπάθεια δεν ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό που ηττήθηκε από την Κούτσα Λαμποράλ με 75-84 μέσα στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Ευρωλίγκα. Αντιθέτως, οι Βάσκοι πήραν με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση για το Φάιναλ Φορ που θα πραγματοποιηθεί στο Βερολίνο (13-15/5) βασιζόμενοι στην εκπληκτική ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων (7/10) στην τελευταία περίοδο. Μετά τον αγώνα, αποθεώθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης καθώς ήταν ο τελευταίος του στον θεσμό της Ευρωλίγκα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε σημαντικές διαφορές σε σχέση με τον δεύτερο αγώνα στη Βιτόρια. Ο Παναθηναϊκός άρχισε εντυπωσιακά, κατευθυνόμενος από την ενέργεια που του έδωσε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς και προηγήθηκε με 8-2 (2’). Δεν είχε όμως επιθετική ισορροπία μεταξύ της περιφέρειας και της γραμμής των ψηλών, παράλληλα αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα τα οποία ξεκινούσαν από τον ατομικό παράγοντα. Ως εκ τούτου, η Κούτσα Λαμποράλ απάντησε με επιμέρους σκορ 3-9, ισοφάρισε σε 11-11 (6’), ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε το προβάδισμα με 17-20 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μπέρτανς.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βάσκοι ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75, γεγονός που τους οδήγησε ακόμη και σε διαφορά δέκα πόντων (28-38) λίγο πριν τη συμπλήρωση 17 λεπτών αγώνα. Για την ακρίβεια, είχαν 3/4 προσπάθειες σε αυτό το διάστημα, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που ήταν άστοχος (14/35) και δεν είχε λύσεις από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι Ραντούλιτσα και Φώτης σημείωσαν τους 13 από τους 20 πόντους του «τριφυλλιού» σε αυτό το δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε με 5-0 σερί του Παναθηναϊκού, αλλά με σκορ 37-42 υπέρ της Κούτσα Λαμποράλ.

Μέσα από την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός απέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα. Η Κούτσα Λαμποράλ σημείωσε το πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο (37-44), για να ακολουθήσει 7-0 σερί από την ελληνική ομάδα. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής, για να ακολουθήσει η αγωνιστική αφύπνιση και του Ελιοτ Ουίλιαμς. Εως το τέλος της 3ης περιόδου, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε τις ευκαιρίες για να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες, αλλά δεν της εκμεταλλεύτηκε. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 55-56.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αυξήθηκε ακόμη περισσότερο το επίπεδο δυσκολίας της αποστολής του Παναθηναϊκού. Ο Ντάριους Ανταμς ήταν απόλυτα εύστοχος έξω από τα 6,75 και με επιμέρους σκορ 6-14, η Κούτσα Λαμποράλ ξέφυγε με διαφορά εννιά πόντων (61-70). Ο Παναθηναϊκός είχε αντίδραση, με δικό του επιμέρους σκορ 7-2 μείωσε σε 68-72 (36’), αλλά ο Ανταμς φρόντισε να εξανεμίσει τις ελπίδες ανατροπής της ελληνικής ομάδας. Ο Αμερικανός σημείωσε 14 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των δέκα πόντων (68-78, 37:30) κι εκεί τελείωσαν όλα. Συνολικά, η Κούτσα Λαμποράλ είχε 7/10 σουτ τριών πόντων στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης 8, Ραντούλιτσα 13, Φελντέιν, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 11 (1), Καλάθης 6, Κούζμις 6, Ουίλιαμς 11 (1), Χάντερ 2.

ΚΟΥΤΣΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 20 (4), Πλάνινιτς 8, Μπουρούσης 9 (1), Μπλάζιτς 4, Τιλί, Ανταμς 24 (3), Κορμπάτσο 6 (2), Μπέρτανς 13 (1).