Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ του Basketball Champions League η ΑΕΚ. Η ελληνική ομάδα επικράτησε στο ΟΑΚΑ της τουρκικής Τουρκ Τέλεκομ με 74-65 και πήρε την πρώτη της νίκη στο Κ' όμιλο.

Παρά της απουσίες της, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να κρατήσει πολύ χαμηλά (οι Τούρκοι έμειναν για πρώτη φορά φέτος στους 65 πόντους) μια επιθετική ομάδα που είχε μέσο όρο 81 πόντους την επίθεση ενώ στο φινάλε κατάφερε να διατηρήσει και μία διαφορά εννέα πόντων που μπορεί να φανεί πολύ σημαντική σε έναν ανοικτό και δύσκολο όμιλο.

Η Ένωση παρατάχθηκε δίχως τους Ζήση, Γκίκα, Γιάνκοβιτς και Μορέιρα, είχε όμως σε πολύ καλή βραδιά τον Μέικον (20π., 4ασ., 10/10 βολ.), πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Ματσιούλις (15π.) ενώ υποχρέωσε τους Τούρκους σε 3/17 τρίποντα.

Η ΑΕΚ άρχισε καλά το παιχνίδι, ενώ παρότι οι Τούρκοι προσπέρασαν (11-120 στο 7') έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-12. Αυτό το προβάδισμα το συντήρησε σε όλη τη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας να προηγηθεί και με 38-29 με δύο τρίποντα του Ματσιούλις. Η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-31.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό αμυντικά η ΑΕΚ ανέβασε το προβάδισμά της ως και το +13 (44-31) και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (57-46).

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτασε με το τρίποντο του Λάνγκφορντ να προηγηθεί και με +15 (64-49), όμως οι Τούρκοι ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα επιμέρους 5-14 μείωσαν σε 69-63 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά, σταμάτησε το τουρκικό σερί και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Λάνγκφορντ 10 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3), Σλότερ 8, Κατσίβελης 5, Μέικον 20 (2), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4, Ρογκαβόπουλος.

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκιορέν): Ντέκερ 7, Φόστερ 6, Τζόνσον 14 (1), Ο' Μπράιαντ 7, Γουίλτζερ 14 (1), Μπάλντουιν, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10, Γκιουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ.