Λοκομοτίβ Κουμπάν και Μάλαγα παρουσιάστηκαν «μεταμορφωμένες» στο δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων τους κόντρα στην Καρσίγιακα και στην Σάσαρι αντίστοιχα, έφτασαν σε εύκολες νίκες (με 72-53 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και με 80-62 η Ουνικάχα) και παρέμειναν αήττητες μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η Φενέρμπαχτσε έβαλε τις βάσεις της νίκης στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα (74-60) από το πρώτο ημίχρονο, που προηγήθηκε με 45-31. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πέρο Άντιτς, πρώην παίκτης των γηπεδούχων, με 14 πόντους και 3/5 τρίποντα, ενώ ο Κώστας Σλούκας σκόραρε 8 πόντους με 4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο σε 18’ συμμετοχής.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Κούτσα Λαμποράλ - Εφές 92-90 παρ. (81-81 κ.α.)

Τσεντεβίτα - Κούτσα Λαμποράλ

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η Λοκομοτίβ Κουμπάν νίκησε εντός έδρας με 72-53 την Καρσίγιακα και παρέμεινε αήττητη στον Γ’ Όμιλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στο δεύτερο μέρος για την ρωσική ομάδα, η οποία βρέθηκε στο -5 (35-30) στο πρώτο ημίχρονο, ήταν 42-18. Πρωταγωνιστές της νίκης της Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Μάλκομ Ντιλέινι με 15 πόντους και 5 ασίστ και Εβγένι Βορόνοφ, επίσης, με 15 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα επέβαλλε τον ρυθμό της μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 10 (67-57) στο τέλος της τρίτης περιόδου και έφτασε εύκολα στην επικράτηση στο Κάουνας (85-78 την Ζαλγκίρις). Ο Άντε Τόμιτς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες (18 πόντοι και 8 ριμπάουντ), ενώ ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο τρίτος σκόρερ της λιθουανικής ομάδας με 16 πόντους.

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις Κ.

Με σερί 19-0 στα πρώτα 8’ και 17’’ της τρίτης περιόδου η Μάλαγα απάντησε στο προβάδισμα της Σάσαρι στο πρώτο ημίχρονο (37-36) και έφτασε εύκολα στην επικράτηση στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Σάσαρι (80-62). Νίκη με την οποία διατήρησε το αήττητο στον Δ’ Όμιλο. Οι Ρίτσαρντ Χέντριξ (19 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Ουίλ Τόμας (14 πόντοι και 8 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.