Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρία τρίποντα στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης και συνολικά 30 πόντους οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Χαποέλ Χολόν (100-96) για την πρεμιέρα της στον Γ’ Όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Η ισραηλινή ομάδα του Στέφανου Δέδα με επιμέρους σκορ 9-3 με δύο τρίποντα του Γκάι Πνίνι και ένα του Τάιρους ΜακΓκι μείωσε την διαφορά από τους 7 (86-79 στο 35’) στον ένα (89-88) με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Στην αντεπίθεση της Χάποελ, απάντησε ο Λάνγκφορντ με δύο σερί εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (95-90, 1’ και 40’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης).

Με το τρίτο τρίποντο του, ο 37χρονος Αμερικανός γκαρντ «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης διαμορφώνοντας το 98-94 με 25’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. H AEK ήταν πολύ εύστοχη (27/37 δίποντα) και παραγωγική στην επίθεση της όπως επιβεβαιώνει και η «κατοστάρα» που πέτυχε, αλλά στην άμυνα δέχθηκε από τους φιλοξενούμενους 14/28 τρίποντα με συνέπεια ο αγώνας να είναι αμφίρροπος έως το τέλος.

Εκτός από τον Λάνγκφορντ, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν για την Ένωση, ο Γιανίκ Μορέιρα, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 7/8 δίποντα και πήρε 10 ριμπάουντ, και ο Νίκος Γκίκας, που σκόραρε 15 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ.Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο Σι Τζέι Χάρις που πέτυχε 27 πόντους με 4/7 τρίποντα και οι Πνίνι, Κρις Τζόνσον οι οποίοι σκόραραν από 14.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96.