Η δύναμη της έδρας κυριάρχησε στους αγώνες που άνοιξαν την αυλαία της προημιτελικής φάσης της Ευρωλίγκα. Ο Κώστας Σλούκας έκανε το καλύτερο φετινό παιχνίδι του και η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ο ηγέτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα.

Ο Κώστας Σλούκας έβαλε τη σφραγίδα του στο προβάδισμα της Φενέρμπαχτσε επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Τούρκοι επικράτησαν στον πρώτο αγώνα στην Κωνσταντινούπολη με 75-69 και οφείλουν πολλά στον διεθνή γκαρντ ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους με 6/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός. Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απέκτησαν τα ηνία και προηγήθηκαν έως και με διαφορά 14 πόντων (36-22). Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς με κορυφαίους τους Ρέγες-Φερνάντεθ και επιμέρους σκορ 23-12 μείωσε σε 53-52 (30’). Ο Σλούκας έκανε εξαιρετική τελευταία περίοδο, έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού, ενώ η Ρεάλ δεν δικαιώθηκε για την επιλογή της στο τρίποντο καθώς τελείωσε τον αγώνα με 8/34 προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 41-29, 53-52, 75-69.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 4, Ερτsέκ, Ούντοχ 10, Αντιτς 6(2), Μπογκντάνοβιτς 17(2), Σλούκας 17(1), Κάλινιτς 6, Ντίξον 8(2), Ντατόμε 7(1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 10(2), Νοτσιόνι 4, Μασιούλις 3, Ρέγες 13, Ροντρίγκεθ 12(3), Αγιόν 6, Κάρολ 6, Λίμα, Γιουλ 12, Τέιλορ 3(1).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα αλλά συνάντησε μεγάλες δυσκολίες έως ότου φθάνει στη νίκη με 84-74. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βασίστηκε στην εξαιρετική απόδοση του Μίλος Τεόντοσιτς (23π., 6ρ., 6ασ.), κυρίως όμως του Κάιλ Χάινς ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 9/12 κάνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων.

Η ΤΣΣΚΑ υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα της έδρας, έκανε το 1-0 στη σειρά, αλλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ένιωθε την ανάσα του Ερυθρού Αστέρα. Σε κανένα σημείο κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά στο σκορ με εξαίρεση τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα όπου όλα είχαν κριθεί. Κι αυτό γιατί οι Σέρβοι ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75 με 10/24 προσπάθειες, ενώ μάζεψαν και 15 επιθετικά ριμπάουντ. Στο κρίσιμο σημείο όμως, δεν είχαν τον τρόπο για να κυνηγήσουν την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-40, 63-56, 84-74.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 7, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 23(4), Φριντζόν 5(1), Νίκολς 3(1), Τζάκσον 3, Λαράροφ 1, Βοροντσέβιτς 5, Χίγκινς 3, Κουρμπάνοφ 13(1), Χάινς 21.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντοβιτς): Κινσέι 11, Ντάνγκουμπιτς 6(2), Λάζιτς 7(1), Σίμανιτς, Μίτσιτς 5(1), Σιμόνοβιτς 4, Γιόβιτς 14(4), Μίλερ 14(2), Ζίρμπες 6, Στίματς 7.