Το τελικό σκορ από μόνο του μαρτυρά ότι για να φτάσει ο Άρης στην επικράτηση επί του Πανιωνίου, στηρίχτηκε κατά κύριο λόγο στην άμυνα του. Πέραν όμως αυτου που αντιλαμβάνεται κανείς από το 79-56, ο Άρης σημείωσε χθες δύο αμυντικές επιδόσεις που συνιστούν ρεκόρ συνολικά για τη φετινή Betshop Basket League. Ήταν με το παθητικό ενός ημιχρόνου και μιας περιόδου.

Κρατώντας τον Πανιώνιο στους πέντε πόντους στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης σημείωσε την κορυφαία σχετική επίδοση της φετινής σεζόν. Η προηγούμενη ήταν εκείνη των έξι πόντων που σημείωσε ο Άρης στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού του με τον Προμηθέα στην Πάτρα και ο Ήφαιστος στη δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού του στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη.

Ο Άρης ισοφάρισε την καλύτερη αμυντική επίδοση του στην τελευταία πενταετία αφού πέντε πόντους είχε δεχτεί και στην τρίτη περίοδο του 4ου ημιτελικού των πλέι οφ της σεζόν 2015-16 από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όπως και στη δεύτερη περίοδο του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Κύμη, της σεζόν 2016-17.

*Ρεκόρ περιόδου είναι και το συνολικό παθητικό των 18 πόντων του 2ου ημιχρόνου. Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 21 πόντων στους οποίους κράτησε ο Κολοσσός H Hotels το Ρέθυμνο Cretan Kings στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού στη 10η αγωνιστική.

*Οι “κιτρινόμαυροι” όμως έφτασαν και σε μία ακόμη επίδοση που συνιστά ρεκόρ περιόδου για το Πρωτάθλημα. Ήταν εκείνη των 23 πόντων που πήραν από επιθετικά ριμπάουντ αφού η προηγούμενη ήταν εκείνη των 22 που είχαν ο Ήφαιστος στο ματς στο Περιστέρι στην 5η και ο ΠΑΟΚ στο ματς στο Ρέθυμνο στη 14η αγωνιστική. Ο Άρης πάντως μοιράστηκε αυτό το ρεκόρ με τον Κολοσσό H Hotels που την ίδια ώρα πήρε επίσης 23 πόντους από δεύτερες επιθέσεις στη Χαλκίδα.

*Ο Άρης επιχείρησε περισσότερα τρίποντα από κάθε άλλο παιχνίδι του, με 37 προσπάθειες από την περίμετρο, δύο περισσότερες από το εντός έδρας ματς με το Λαύριο Aegean Cargo.

Σε ατομικό επίπεδο...

*Ο Δημήτρης Φλιώνης είχε πολυεπίπεδο προσφορά με επτά πόντους, επτά ασίστ και τέσσερα κλεψίματα. Οι επτά τελικές πάσες συνιστούν νέο ρεκόρ καριέρας αφού πριν το χθεσινό παιχνίδι δεν είχε ξεπεράσει τις τέσσερις. Τόσες είχε στον 3ο μικρό τελικό με την ΑΕΚ στα πλέι οφ του 2017 και στην πρεμιέρα του περσινού Πρωταθλήματος κόντρα στον Κόροιβο.

Τα τέσσερα κλεψίματα συνιστούν ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας του, αφού τόσα είχε και πριν από δύο εβδομάδες στο ματς με το Λαύριο Aegean Cargo.

*Ο κορυφαίος του Άρη χθες, Λευτέρης Μποχωρίδης, είχε 4/7 δίποντα με τα οποία ξεπέρασε τα 200 εύστοχα στην καριέρα του στην Betshop Basket League. Ο αρχηγός των “κιτρινόμαυρων” έχει πλέον 203/454 δίποντα (44,71%).

*Πολύ καλός ήταν και ο Μάικλ Κάιζερ που με τα τρία αμυντικά ριμπάουντ που μάζεψε, ξεπέρασε τα 100 στο ελληνικό Πρωτάθλημα.

Πολλά λάθη, λίγα εύστοχα σουτ

Ο Πανιώνιος δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στο “Nick Galis Hall” με 24 λάθη και 17 μόνο εύστοχα σουτ εντός παιδιάς (17/47). Οι “κυανέρυθροι” σημείωσαν τη μεγαλύτερη επίδοση λαθών τους -είχαν 22 κόντρα στην ΑΕΚ- και ισοφάρισαν τη χαμηλότερη επίδοση τους αφού 17 εύστοχα σουτ είχαν και στο εντός έδρας ματς με τον Προμηθέα (17/51).

*Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση της στα αμυντικά ριμπάουντ με 30 -τόσα είχε και με την ΑΕΚ- αλλά και την αρνητική επίδοση της στα επιθετικά ριμπάουντ με έξι -τόσα είχε στο ματς του πρώτου γύρου με τον Άρη.

*Ακόμη, ο Πανιώνιος έμεινε για πρώτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα, χωρίς τάπα.

*Ο Νώντας Παπαντωνίου έχοντας 3/7 δίποντα, ξεπέρασε τα 300 εύστοχα στην κατηγορία. Έχει πλέον 301/677 (44,46%).

*Ο Ντεμέτρικ Όστιν έκανε επτά από τα 24 λάθη του Πανιωνίου, ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ της φετινής Betshop Basket League. Από επτά είχαν ο Ρόντρικ Κάμφορ στην 4η και οι Στιβ Μπαρτ και Τζεκουάν Λιούις στην 9η αγωνιστική.