Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια για να πει «αντίο» με νίκη στην Ευρωλίγκα, αλλά ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ (99-96), που τελείωσε την αναμέτρηση με 50% στα τρίποντα (10/20)! Παρά τον αποκλεισμό οι φίλοι των «ερυθρόλευκων» που βρέθηκαν απόψε στις εξέδρες του ΣΕΦ χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες. Κέρδος για τον Ολυμπιακό από την αποψινή συνάντηση ήταν η εμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι, που στον αγώνα της επιστροφής του μετά από αρκετές εβδομάδες απουσίας λόγω προβλήματος υγείας με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων».

Η ΤΣΣΚΑ άρχισε τον αγώνα με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό. Με 6/6 τρίποντα και επιμέρους σκορ 20-9 σε διάστημα πέντε λεπτών, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (28-18) 2’ και 6’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με πέντε βολές (δύο του Χάγκινς, δύο του Χάινς και μια του Τεόντοσιτς), η ρωσική ομάδα προηγήθηκε και με 11 (33-22) με 26’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με σερί 14-0 με 6 πόντους με ένα τρίποντο του Ντάνιελ Χάκετ και τέσσερις με ένα τρίποντο, επίσης, του Ντάριους Έρβιν Τζόνσον Όντομ, προσπέρασε με 36-33 με 7’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, χαλάρωσαν πάλι αμυντικά και η ΤΣΣΚΑ με καλάθι του Νάντο Ντε Κολό και γκολ φάουλ του Νικίτα Κορμπάνοφ, προηγήθηκε με 41-38 4’ και 37’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Με δύο καλάθια από τους Άαρον Τζάκσον, Ντε Κολό, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 6 (45-39) με 3’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Τζάκσον να πρωταγωνιστεί στο σκοράρισμα και στην δημιουργία και τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΤΣΣΚΑ, η ρωσική ομάδα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (50-45). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πέτυχαν πόντο στο τελευταίο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, ενώ η ΤΣΣΚΑ σκόραρε στα τελευταία 1’ 43’’ με καλάθια του Τζάκσον και του Αντρέι Βοροντσέβιτς μετά από ασίστ του Αμερικανού γκαρντ της ρωσικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε το έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα. Από την άμυνα έβγαλε αρκετούς αιφνιδιασμούς. Με τρίποντο και γκολ φάουλ του Βαγγέλη Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 54-52 λίγο πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός άνοιξε την διαφορά στους 4 (62-58) με δύο βολές του Μάντζαρη και καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, 3’ και 28’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Όντομ από την γωνία και δύο σερί καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 6 (69-63) με 34’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 24-14 για την ομάδα του Πειραιά (69-64).

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά αμυντικά το τελευταίο δεκάλεπτο και η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ 10-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βιτάλι Φριτζόν προσπέρασε με 74-71 στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί αμυντικά, έχαναν ριμπάουντ και η ρωσική ομάδα με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζάκσον και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κόρι Χίγκινς, ξέφυγε με 9 (82-73) με 4’ και 50’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Παρότι η ΤΣΣΚΑ με γκολ φάουλ του Ντε Κολό προηγήθηκε με 7 (87-80) 2’ και 35’’ πριν το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να προσπαθεί και με δύο βολές του Οθέλο Χάντερ και τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη πλησίασε στο καλάθι (87-85) με 1’ και 17’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η ρωσική ομάδα, ωστόσο, απάντησε σχεδόν αμέσως με τρίποντο του Κουρμπάνοφ (90-85, 1’ και 5’’ πριν το τέλος του αγώνα) και στο τελευταίο λεπτό ήταν εύστοχη από την γραμμή των βολών και άντεξε στην πίεση των «ερυθρόλευκων» που πέτυχαν δύο τρίποντα με τον Λοτζέσκι και ένα με τον Σπανούλη στα τελευταία 26’’ του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Γουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Κουλάγκιν Κ., Τεόντοσιτς 13 (2), Φριντζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεφ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Κουρμπάνοφ 11 (2), Χάινς 7.