Ο Ολυμπιακός γνώρισε από την Φενέρμπαχτσε (73-72) την δεύτερη εντός έδρας ήττα του στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με τρεις βολές και ένα τρίποντο, ο Κώστας Σλούκας μετέτρεψε το 69-67 υπέρ του Ολυμπιακού σε 73-69 για την τουρκική ομάδα, με 1’ και 7’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Κώστας Παπανικολάου, που ήταν ο καλύτερος των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο ημίχρονο (πέτυχε στο δεύτερο μέρος και τους 18 πόντους στον αγώνα), με τρίποντο μείωσε σε 73-72, 36’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Νίκολα Κάλινιτς αστόχησε έξω από τα 6,75 μέτρα με 20’’ να απομένουν για την λήξη και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Νάιτζελ Ουίλιμς Γκος πήρε την προσπάθεια και αστόχησε. Το ίδιο έκανε και στην προσπάθεια για φόλοου ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και έτσι παρότι με σερί 10-2 σε διάστημα δύο λεπτών και με δύο τρίποντα του Αξέλ Τουπάν, προηγήθηκαν με 35-27 στο 16’, τρία λεπτά αργότερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 39-35 με σερί 12-0 της Φενέρμπαχτσε, 6 πόντους του Σλούκα και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μελίχ Μαχμούτογλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ, έγινε πιο «σκληρός» και προηγήθηκε με 6 πόντους δύο φορές (51-45 στο 28’ και 53-47) στο 29’. Με τρίποντο του Νικολό Μέλι η Φενέρ μείωσε στους τρεις και με σκορ 53-50 ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το τέταρτο τρίποντο του Μαχμούτολγου η τουρκική ομάδα προσπέρασε με 65-62, 3’ και 18’’ πριν την λήξη, αλλά ο Γουίλιαμς Γκος απάντησε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ισοφάρισε σε 67-67 στο 38’ και το ματς κρίθηκε στο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 13 (1 τριπ., 5 α.), Τουπάν 6 (2), Σπανούλης 8 (1 τριπ., 5 α.), Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 2, Πρίντεζης 10 (10 ριμπ.), Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης 2. Μπόγρης 4, ΛεΝτέϊ 3 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Μέλι 8 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Μαχμούτογλου 12 (4/7 τριπ.), Κάλινιτς 16 (1), Σλούκας 20 (1), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Δουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6.