Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε στην Σενζέν από τις ΗΠΑ (69-53) για την πρώτη αγωνιστική του 11ου Ομίλου της δεύτερης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου και για να προκριθεί στην πρώτη οκτάδα πρέπει μεθαύριο Δευτέρα (9/9, 11:30) να επιβληθεί της Τσεχίας με διαφορά μεγαλύτερη των 12 πόντων και παράλληλα η αμερικανική ομάδα να νικήσει την Βραζιλία.

Η Τσεχία για το άλλο σημερινό (7/9) ματς του ομίλου της «επίσημης αγαπημένης» επικράτησε με 93-71 της Βραζιλίας. Η ελληνική ομάδα απέναντι στις ΗΠΑ ήταν πολύ αποτελεσματική στην άμυνα και ανέκοψε τον ρυθμό των αντιπάλων της χρησιμοποιώντας συχνά άμυνα ζώνης, αλλά ήταν πολύ άστοχη στην επίθεση και τελείωσε τον αγώνα με ποσοστά 35,9% στα δίποντα (14/39) και 25,9% στα σουτ τριών πόντων (7/27).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, παρότι είχε να αντιμετωπίσει δύο και τρεις αντιπάλους στην επίθεση. Ο Κώστας Σλούκας ήταν δεύτερος σκόρερ της Εθνικής με 13 πόντους (3/6 τρίποντα).Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κέμπα Γουόκερ με 15 πόντους (μερ 3/6 τρίποντα) και 6 ασίστ.

Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γουόκερ και δύο βολές του Χάρισον Μπαρνς οι ΗΠΑ ξέφυγαν με 19-13, 46’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η «επίσημη αγαπημένη» με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Ιωάννη Παπαπέτρου μείωσε σε 19-17 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Σλούκας με τρίποντο ισοφάρισε σε 20-20, 37’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι ΗΠΑ απάντησαν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα τους και με σερί 9-0, προηγήθηκαν με 29-20 στο 14’. Η Εθνική είχε χάσει τον επιθετικό ρυθμό της και η αμερικανική ομάδα, με τέσσερις πόντους του Μάιλς Τέρνερ τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (38-25).

Η «επίσημη αγαπημένη» άρχισε το δεύτερο μέρος με σερί 5-0 με δύο καλάθια των Σλούκα, Γιάννη Αντετοκούνμπο και μια βολή του Γιώργου Πρίντεζη και μείωσε σε 38-30, 1’ και 32’’ μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι ΗΠΑ, ωστόσο, απάντησαν με σερί 7-0 με τρίποντο του Γουόκερ και ανέβασαν την διαφορά στους 15 (45-30), με 6’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Εθνική συνέχισε να είναι άστοχη επιθετικά και η αμερικανική ομάδα τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +17 (54-37). Με καλάθι του Μπαρνς οι ΗΠΑ ανέβασαν την διαφορά στους 19 (56-37) στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου. Το +19 (61-42) παρέμεινε για την αμερικανική ομάδα μέχρι 6’ και 22’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η ελληνική ομάδα με δύο σερί καλάθια του Καλάθη μείωσε στους 11 (63-52), με 3’ και 22’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, αλλά δεν είχε δυνάμεις και λύσεις για κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 9, Μπράουν 8, Χάρις 3 (1), Μίντλετον 4, Μίτσελ 10 (2), Πλάμλι, Σμαρτ 3, Τέρνερ 8, Γουόκερ 15 (3 τριπ., 6 α.), Γουάιτ 9 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 15 (1 τριπ., 13 ριμπ.), Αντετοκούνμπο Θ. 1, Μπουρούσης 3, Καλάθης 5, Λαρεντζάκης, Μάντζαρης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 7 (1), Πρίντεζης 6, Σλούκας 13 (3), Βασιλόπουλος.