Από την μία ήταν η συγκινισιακή φόρτιση ελέω της φιέστας για τον «θρύλο» της Ευρωλίγκα πλέον Δημήτρη Διαμαντίδη. Από την άλλη, τα αποτελέσματα δεν του έλλειπαν. Και στο τέλος η Τσεντεβίτα δεν ήταν φόβητρο. Οι «πράσινοι» απόλαυσαν μία σχετικά εύκολη βραδιά (76-60), σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε υπέρ τους πριν το 25΄ και το ντεμαράζ των Κροατών στην 4η περίοδο δεν τους ανησύχησε.

Ο Παναθηναϊκός θα βρίσκεται για 6η συνεχόμενη φορά στα πλέϊ οφ της διοργάνωσης και το είχε μάθει αυτό μάλιστα από νωρίς γιατί είχε προηγηθεί χρονικά η ήττα της Εφές από την Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» με την αποψινή νίκη «κλείδωσαν» την τρίτη θέση του 5ου Ομίλου του Top 16 και για να τερματίσουν στην δεύτερη θέλουν στην τελευταία αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Ευρωλίγκας νίκη επί της αποκλεισμένης Έφες στην Κωνσταντινούπολη και ήττα της Λοκομοτίβ Κουμπάν, επίσης, στην Πόλη από την Νταρουσάφακα.

Η διαφορά δυναμικότητας, ποιότητας και εμπειρίας επέτρεψε στο «τριφύλλι» να ξεφύγει από νωρίς έστω κι αν άργησε να σκοράρει (βολές από τον Κούζμιτς στο 2΄). Έκανε και ένα σερί 6-0 και συνέχισε με 10-2 (6΄). Με νέο σερί 8-0 και κάρφωμα του Φελντέϊν στο τέλος της ήρθε και το 20-5 του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο.

Η διαφορά μεγάλωνε στην 2η περίοδο όταν ο Χέϊνς έγραψε το 26-9 και ο Πάβλοβιτς το 34-15. Με τρίποντο του Γκιστ έκλεισε και το ημίχρονο (42-19). Το παιχνίδι τέλειωσε στην 3η περίοδο όταν ο Πάβλοβιτς έκανε το 51-23 (24΄). Απλώς η Τσεντεβίτα συντηρούνταν μειώνοντας ελαφρώς (58-37, 30΄).

Ο Παναθηναϊκός επαναπαύθηκε ελαφρώς, έκανε αρκετά λάθη, έχασε επιθέσεις και ο Ζόριτς με τον Κάτιτς μείωσαν 58-43 στις αρχές της 4ης περιόδου. Με ένα επί μέρους 5-25 οι Κροάτες μείωσαν έως 58-49, αλλά όχι περισσότερο. Με τον Γκιστ να αναλαμβάνει δράση και τον Διαμαντίδη (που βγαίνοντας πριν το τέλος με αλλαγή δέχθηκε ένα ακόμη στέντινγκ οβέϊσιον) να φωνάζει παρών, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι αμέσως 67-53 και πήρε την νίκη με 76-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-5, 42-19, 58-37, 76-60.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 2, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 15 (2), Καλάθης 5 (1), Κούζμιτς 4, Γουίλιαμς 5, Χάντερ 5.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Μρσιτς): Πούλεν, Ουάιτ 6, Κάτιτς 9, Πίπελιτς 6 (2), Μπάμπιτς 5, Ζγκάνετς 5, Μούσα 5, Μπίλαν 5, Ζόριτς 8, Αράποβιτς 11.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Φραγκίσκος Αλβέρτης απένειμε το βραβείο της Ευρωλίγκας για την προσφορά του στο ευρωπαϊκό μπάσκετ στον Δημήτρη Διαμαντίδη