Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε τον στόχο του, να ξεκινήσει με το... δεξί την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν (89-84 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ), παρότι καθυστέρησε να βρει την ισορροπία του σε άμυνα και επίθεση, με συνέπεια ο αντίπαλος του να μείνει στην διεκδίκηση της νίκης σχεδόν μέχρι το τέλος.

Μετά το «εκρηκτικό» πρώτο τρίλεπτο (10-2), οι «πράσινοι» έχασαν την ενέργεια και την συγκέντρωση τους στην άμυνα.. Έτσι και παρότι ήταν καλοί επιθετικά, έδωσαν την δυνατότητα στην ισραηλινή ομάδα και τον ηγέτη της, Σκότι Ουίλμπεκιν να βρουν ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 43-39 στο 17’, όμως, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και με τρίποντο του Νικ Καλάθη στην εκπνοή πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με ισχνό προβάδισμα (46-45).

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, με συνέπεια η Μακάμπι να ξεφύγει πάλι με 4 (65-61), 2’ και 25’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε να... αφυπνίζεται και με πρωταγωνιστή τον Ντεσουάν Τόμας, έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ (70-67).

Οι «πράσινοι» άρχισαν να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με νέο τρίποντο του Τόμας ξέφυγαν με 75-68, με 7’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Ο Ματ Λοτζέσκι, που ήταν πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με 20 πόντους με το εντυπωσιακό 8/10 σουτ, δημιούργησε με γκολ φάουλ διψήφια διαφορά για τους «πράσινους» (82-71) στο 35’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» συντήρησαν την διαφορά και έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Νικ Καλάθης ήταν για μια ακόμη φορά ο «κινητήριος μοχλός» των «πρασίνων» με 8 πόντους και 14 ασίστ. Τον ηγέτη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και τον Λοτζέσκι, ακολούθησαν σε απόδοση ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που πέτυχε 10 πόντους και είχε συνέπεια στην αμυντική προσπάθεια του, ενώ η... αφύπνιση του Τόμας ήταν καθοριστική για να ξεφύγουν στο σκορ οι «πράσινοι».

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 46-45, 70-67, 89-84.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (2), Λάνγκφορντ 13 (1), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 4, Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 20 (2), Καλάθης 8 (1 τριπ., 14 α.), Αντετοκούνμπο 10 (1), Μήτογλου 6.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 24 (5 τριπ., 8 α.), Ο’ Μπράιαντ 4, Καλοΐάρο 11 (1), Ρολ 15, Κέιν 7 (1), Τάιους 5, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλακ 14), Ζούσμαν 2.

Το πανόραμα της πρεμιέρας της πρώτης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: