Προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον Β' όμιλο του Basketball Champions League, απέκτησε η ΑΕΚ. Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 91-78 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ γα την ένατη αγωνιστική, έμεινε μόνη στην κορυφή, ενώ κάλυψε και τη διαφορά από την ήττα της στο Ισραήλ στον πρώτο γύρο.

Η ΑΕΚ είναι στην πρώτη θέση του ομίλου με μία νίκη διαφορά από την Χάποελ, αλλά το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας και δύο νίκες από την Ράστα Βέχτα και την Μπούργκος τις οποίες θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το τελευταίο δεκαήμερο του Ιανουαρίου.

Μπροστά σε περισσότερος από 10χιλ. φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Σαντ-Ρόος που έμεινε και τα 40' στο παρκέ να τελειώνει με 18 πόντους και ακόμα 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και τον Λάνγκφορντ με 18 πόντους (με 4/18 σουτ) να είναι οι πρώτοι σκόρερς.

Για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ δίχως κάποια να καταφέρει να αυξήσει το προβάδισμά της και να ξεφύγει. Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 47-43, ενώ το διατήρησε και στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-66).

Σο κομβικό σημείο, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους με τον Σλότερ να κάνει στο 34' το σκορ 78-70. Ο Μπράουν μείωσε σε 78-73 όμως η ΑΕΚ έχοντας τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε δύο λεπτά πριν από το φινάλε με 88-73. Η Χάποελ μείωσε σε 88-76 με την ΑΕΚ να διατηρεί την απόσταση ασφαλείας και να φτάνει στην επικράτηση με 91-78 καλύπτοντας παράλληλα και το -7 από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Λάνγκφορντ 18 (1ς), Ματσιούλις 16 (3), Σαντ Ροος 18 (3), Γκίκας 10 (2), Κακλαμανάκης, Ρέι 5 (1), Σλότερ 10.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπλατ 9 (2), Μπράιμο 12 (2), Μπράοηυν 9 (1), Φελντέιν 10 (1), Λέβι 5 (1), Κάζινς 4, Κούπσας 6, Τόμας 21 (1), Ζάλμανσον 2.