Με ήττα άρχισε ο ΠΑΟΚ την προσπάθεια του στο BCL. Έχασε στην Ιταλία από τη Βενέτσια με 69-59 παρότι κατάφερε από το -11 να πλησιάσει μέχρι τους τέσσερις πόντους, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος χάρη στη βελτιωμένη άμυνα του. Του έλειψαν όμως σε εκείνο το σημείο τα σουτ που θα ολοκλήρωναν την ανατροπή.

Παρά τον αρκετά μεγάλο αριθμό λαθών –είχε έξι στην πρώτη περίοδο- ο ΠΑΟΚ ήλεγξε τον ρυθμό και μετά το αρχικό 10-6 των Ιταλών, με σερί 7-0 προηγήθηκε με 13-10. Στο τέλος της πρώτης περιόδου η Βενέτσια, παίρνοντας σκορ από επιθετικά ριμπάουντ, προηγήθηκε με 17-15.

Ο Δικέφαλος περιόρισε τα λάθη του στη δεύτερη περίοδο, έβρισκε σκορ κυρίως από κοντά όμως δεχόμενος 16 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της –οι Ιταλοί είχαν στα πρώτα 17 λεπτά 7/9 τρίποντα- βρέθηκε πίσω με 33-26 και στη συνέχεια με 41-30. Το 43-35 του ημιχρόνου ήταν κυρίως απόρροια αμυντικών προβλημάτων που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι με 14 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η εικόνα αυτή βελτιώθηκε για τον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο καθώς αμύνθηκε καλά σε προσωπικό επίπεδο και περιόρισε στο ελάχιστο τις απώλειες στα αμυντικά ριμπάουντ, καταφέρνοντας να πλησιάσει στους τέσσερις (47-43 στο 26΄). Ο Γουάτ δημιουργούσε όμως ρήγματα στη ρακέτα του ΠΑΟΚ, κέρδιζε φάουλ και από τη γραμμή του φάουλ κράτησε τους Ιταλούς μπροστά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει τις πιθανότητες του για τη νίκη και μέσα σε δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο μείωσε στους πέντε (56-51) και λίγο μετά στους τέσσερις (57-53). Εκεί όμως του έλειψαν τα «μεγάλα» σουτ από τον Χάτσερ και τον Αθηναίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-35, 56-46, 69-59

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ντέι 13 (3), Γκιούρι 2, Χέινς 13 (1), Στόουν, Γουάτ 25, Μπίλια, Σερέλα, Ντε Νικολάο 11 (2), Κίζλινκ, Ματζόλα, Τονούτ 5 (1), Βίντμαρ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 8 (2), Χάτσερ 9 (2), Κόνιαρης 6 (2), Σχίζας, Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκάρετ 9, Τζόουνς 5 (1), Μαργαρίτης, Μορέιρα 14 (11ρ.), Παπαντωνίου, Πόουπ.