Ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία να διακόψει την αρνητική παράδοση του στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, αλλά γνώρισε την έβδομη σερί ήττα του τα τελευταία σχεδόν 11 χρόνια από την «ομάδα του στρατού» στην ρωσική πρωτεύουσα (69-65). Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν το κακό τρίτο δεκάλεπτο τους και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, χάρις στην συγκέντρωση του σε άμυνα και επίθεση και τον έλεγχο του ρυθμού. Προηγήθηκε δύο φορές με 9 πόντους (27-18 και 30-21 στο 16’) και παρά τα δύο εύστοχα τρίποντα του Σέρχι Ροντρίγκεθ που ακολούθησαν (30-27 στο 18’) πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (35-31).

Στην τρίτη περίοδο και ειδικά στα πρώτα επτά λεπτά, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν και στις δύο πλευρές του γηπέδου όλα τα λάθη μαζεμένα και η ΤΣΣΚΑ με τον 32χρονο Ισπανό γκαρντ να είναι ασταμάτητος, προηγήθηκε εκείνη με 9 (50-41).

Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει πάρει «φωτιά». Ισοφάρισαν σε 61-61 στο 37’ και σε 63-63, 1’ και 46’’ πριν την λήξη της συνάντησης, με προσωπικές ενέργειες του αρχηγού τους, αλλά στην συνέχεια έχασαν τρία αμυντικά ριμπάουντ και ο Ουίλ Κλάιμπερν με μια βολή έβαλε πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (64-63, 59’’ πριν το τέλος).

Ο Σπανούλης κουρασμένος από τις προηγούμενες προσπάθειες αστόχησε εντελώς σε τρίποντο, ο Αξέλ Τουπάν ήταν άστοχος σε άλλο ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και οι Κλάιμπερν, Γκόρι Χίγκινς με δύο ζευγάρια βολών «σφράγισαν» τη νίκη της ΤΣΣΚΑ (68-63 με 10’’ να απομένουν για την εκπνοή).

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ , Ροντρίγκεθ 20 (6), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17, Χίγκινς 11, Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 , Χάντερ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 16 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 7, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8.