Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 79-71 στο ΣΕΦ στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι «ερυθρόλευκοι» βασίστηκαν στην αμυντική αποτελεσματικότητά τους, ενώ για την Ενωση η εντυπωσιακή εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη δεν ήταν αρκετή. Ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ έκανε ο Μάλκολμ Αρμστεντ.

Με βασικό άξονα την άμυνά του, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 9-0 μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Η ΑΕΚ έκανε εύκολα το λάθος παράλληλα δεν ήταν αποτελεσματική στα σουτ. Βαγγέλης Μάντζαρης και Γιάννης Παπαπέτρου ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των Πειραιωτών που προηγήθηκαν με 17-9 στο τέλος της περιόδου.

Η ΑΕΚ κατάφερε να λύσει το επιθετικό πρόβλημά της στη δεύτερη περίοδο, μέσα από την ασφάλεια που της πρόσφεραν οι Κούπερ, Μαυροκεφαλίδης. Αμυντικά όμως δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Ολυμπιακό και κυρίως τη δράση του Γιώργου Πρίντεζη. Η «Ενωση» με επιμέρους σκορ 7-13 μείωσε σε 24-22 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος, εκεί όμως ο Πρίντεζης σημείωσε δύο διαδοχικά τρίποντα κι έδωσε στην ομάδα του μαξιλαράκι οκτώ πόντων (30-22, 16:30). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, καθώς ο Ολυμπιακός διατήρησε αυτή τη διαφορά (41-32).

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και το υψηλό επίπεδο συγκέντρωσης στην άμυνα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο. Αντιθέτως, η ΑΕΚ αντιμετώπισε έντονο επιθετικό πρόβλημα. Ηταν χαρακτηριστικό το γεγονός ότι από το 20’ έως και το 27’ η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν κατάφερε να πετύχει περισσότερους από πέντε πόντους. Η πίεση του Ολυμπιακού δημιούργησε νέα δεδομένα στον αγώνα καθώς ξέφυγε με διαφορά 17 πόντων (54-37) λίγο πριν τη συμπλήρωσε επτά λεπτών στη συγκεκριμένη. Επειτα από εύστοχες βολές από τον Γιάννη Αθηναίου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 59-40, ενώ το σκορ της 3ης περιόδου (59-43) διαμορφώθηκε μετά από εύστοχο τρίποντο από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο έμπειρος φόργουορντ της ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου, στην προσπάθεια της ομάδας του να ανατρέψει τα δεδομένα του αγώνα. Σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα και η διαφορά μειώθηκε στα επίπεδα των εννιά πόντων (66-57). Χάντερ και Στρόμπερι διατήρησαν όμως την κυριαρχία του Ολυμπιακού καθώς με τέσσερις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσαν το 70-59 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Μάλιστα, η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των 14 πόντων (75-61) περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Το 0-6 σερί της ΑΕΚ με τα καλάθια από των Μιλόσεβιτς, Αρμστεντ δεν άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 41-32, 59-43, 79-71.

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που κάνουν πολύ καλή δουλειά στο γήπεδο. Δεν θα πω τίποτε άλλο σε ένδειξη διαμαρτυρίας».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ξέραμε ότι θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ σοβαρό αντίπαλο, μια ομάδα με πολύ ποιοτικό ρόστερ και βάθος, που ερχόταν μετά από κάποια άτυχα αποτελέσματα και θα προσπαθούσε να διεκδικήσει με όλες τις δυνάμεις της τη νίκη. Μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα που είναι το χαρακτηριστικό στο παιχνίδι μας. Καταφέραμε να κρατήσουμε την ΑΕΚ στους 9 πόντους στο δεκάλεπτο δημιουργώντας μια σεβαστή διαφορά. Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις, αλλά τον έλεγχο τον είχαμε εμείς. Ανεβάσαμε κι άλλο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ήμασταν πολύ καλοί αμυντικά. Έχοντας μια διαφορά στην τελευταία περίοδο χαλαρώσαμε, η ΑΕΚ μείωσε, αλλά αυτό δεν αλλοιώνει ότι είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκειά του.

Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, κρατήσαμε την ΑΕΚ στο 36% στα σουτ, αν και δεχτήκαμε κάποιους εύκολους πόντους στο τέλος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί κάναμε μια σημαντική νίκη και καλή συνέχεια στην ΑΕΚ. Είναι μια περίοδος που λόγω των τραυματισμών και των απουσιών η ομάδα αντιμετωπίζει δύσκολες συνθήκες με ελλείψεις στο ρόστερ. Οι παίκτες που παίζουν και ανταποκρίνονται τόσο καλά κερδίζουν εμπειρίες που σαν ομάδα θα τις χρειαστούμε στο μέλλον. Θέλουμε να γυρίσουν γρήγορα οι τραυματίες μας, έχουμε εκτός του ηγέτη μας, τον Σπανούλη, τον Λοτζέσκι και τον Γιανγκ. Όλα τα παιδιά ανταποκρίνονται πολύ καλά. Είναι δύσκολο να παίζεις κάθε δύο μέρες με μικρό ροτέισον, γι’ αυτό τους αξίζουν πολλά μπράβο.

Μετά από πολλή σκέψη καταλήξαμε στον Σον Τζέιμς, που είναι ένας παίκτης υψηλού επιπέδου. Θεωρούμε πως δεν θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής, γιατί έχει εμπειρία από την Ευρωλίγκα. Πιστεύουμε πως σαν χαρακτήρας και παίκτης θα μας ταιριάξει πολύ».