Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα στο ΟΑΚΑ με τον Ιωνικό Hellenic Coin να στέκεται εξαιρετικά, όμως στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν απόλυτος κυρίαρχος και έφτασε στην επικράτηση με 98-74 για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι «πράσινοι» που έφτασαν πλέον στο 13-2, σημείωσαν επιμέρους σκορ 30-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Νίκαιας (πλέον έχει ρεκόρ 6-11) που έπαιξε δίχως τους Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Βασίλη Τολιόπουλο.

Μετά από την πρώτη περίοδο που ο Ιωνικός Hellenic Coin είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, όμως μέχρι και τα τέλη της τρίτης περιόδου δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως μόλις μία φορά κατάφερε να προηγηθεί με +9, στο 26' με τον Μπρέι να κάνει το 62-53, όμως και πάλι ο Ιωνικός πλησίασε στο σουτ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε με ένα γρήγορο 11-3 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 80-67 στο 33' και από εκείνο το σημείο είχε πλήρως τον έλεγχο. Στο 38' ο Μακ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +20 (92-72)με τον Μποχωρίδη να γράφει με βολή το 98-73 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, μισό λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας τελείωσαν το παιχνίδι με το εντυπωσιακό 18/37 πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. ενώ είχαν ακόμα 16/27 δίποντα και 12/20 βολές. Παράλληλα είχαν 22 ασίστ, 37 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 4 μπλοκς ενώ υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Από την άλλη πλευρά ο Ιωνικός Hellenic Coin που στάθηκε εξαιρετικά για περισσότερο από 30 λεπτά, είχε 17/38 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 13/21 βολές. ο Βαγγέλης Αγγέλου είδε τους παίκτες του να μαζεύουν 36 ριμπάουντ και να έχουν ακόμα 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μποκς και 15 λάθη.

Τη μεγάλη διαφορά την έκανε το βάθος στον πάγκο που έχει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς πήρε 45 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν 20.

Ο Μπρέι με 20 πόντους και 6 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμα τον Χεζόνια με 16 στο ντεμπούτο του στη λίγκα και τον Μακ με 14. Για τους Νικαιώτες ο Χόλογουελ τελείωσε με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ οι Χουγκάζ και Χόλιφιλντ είχαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-39, 68-64, 98-74.

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Ιωνικού Hellenic Coin): «Ήταν μια καλή ευκαιρία για το επίπεδο των ομάδων που βρίσκεται ο Ιωνικός να παίζουν με ομάδες μεγαλύτερου επιπέδου όπως είναι ο Παναθηναϊκός και ο οποίος βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Είμαστε ικανοποιημένοι από 4-5 στόχους από τους 7-8 που είχαμε θέσει στο ματς, όπως για παράδειγμα η άμυνα με αλλαγές του Παναθηναϊκού την οποία και χειριστήκαμε καλά και μείναμε στο παιχνίδι. Μας στοίχισε η πνευματική διάρκεια, όπως είχε γίνει και στα ματς με το Λαύριο, το Περιστέρι και την ΑΕΚ.»

Αναφορικά με τον Άνταμ Σμιθ, είπε: «Δεν σκεφτόμαστε κάποια αλλαγή. Πήραμε τον Κόνιαρη. Εμείς ευχόμαστε να μπορεί να φύγει ένας παίκτης για να πάει κάπου καλύτερα. Όταν κάποιος παίκτης φεύγει από έναν οργανισμό, σημαίνουν δύο πράγματα. Είτε ότι δεν παίζεις καλά, είτε ότι παίζεις καλά και αλλάζεις επίπεδο. Και εγώ είμαι ευχαριστημένος που δώσαμε σ' ένα παιδί την ευκαιρία να πάει στην VTB. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη».

Όντεντ Κάτας (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Δεν είμαι ικανοποιημένος από το πρώτο ημίχρονο, διότι δεν ήμασταν έτοιμοι όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι. Όμως το πρόγραμμα είναι μεγάλο, σφικτό και είναι δύσκολο να υπάρχει μεγάλο κίνητρο σε κάθε ματς. Έχουμε μεγάλο ρόστερ και μπορούμε να κάνουμε αλλαγές, κρατώντας τους παίκτες σε μεγάλη ένταση.

Δεν μου άρεσε η άμυνά μας όπως επίσης και το γεγονός ότι αφήσαμε 12 επιθετικά ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε καλύτερη δουλειά, ενώ στην επίθεση βλέπαμε πώς μας έπαιζαν στην άμυνα και προσπαθήσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας όσο το δυνατόν πιο απλό. Βρήκαμε καλά σουτ και αυτό που έχει σημασία είναι η ποιότητα των σουτ που θα πάρεις και όχι το ποσοστό. Όμως σουτάραμε καλά στο ματς, έχοντας πολλές ελεύθερες προσπάθειες».

Όσο για το στοιχείο που έκανε την διαφορά, είπε: «Μας βοήθησε το γεγονός ότι παίξαμε με τέσσερα γκαρντ. Έτσι μπορέσαμε να ανοίξουμε το παιχνίδι και να τρέξουμε στο ανοικτό γήπεδο».

Σε ερώτηση για το χρονοδιάγραμμα της επιστροφής του Νεμάνια Νέντοβιτς τόνισε: «Θα πάρει 7 με 10 μέρες προκειμένου να καταλάβουμε καλύτερα την κατάστασή του και το τι συμβαίνει. Έχει ακόμα ενοχλήσεις και δεν πρόκειται να πάρουμε κάποιο ρίσκο. Θα χρειαστεί χρόνο».

Τέλος, αναφορικά με τον τραυματισμό του Σαντ-Ρος σχολίασε ότι: «Στην αρχή φάνηκε ότι είναι κάτι πιο σοβαρό, είναι καλύτερα και τώρα νιώθει καλά».