Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 17-2 σε διάστημα 5’ και 30’’ έβαλε τις βάσεις της νίκης του στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ (70-63) στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Καθοριστικοί παίκτες για τη νίκη των «ερυθρόλευκων», που ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της Ένωσης στην κανονική περίοδο της STOIXIMAN.GR Basket League, ήταν οι Ματ Λοτζέσκι, Γιώργος Πρίντεζης. Με τη επικράτηση του στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος στην βαθμολογία.

Η ΑΕΚ άρχισε την αναμέτρηση με καλύτερο επιθετικό ρυθμό και με τους Μπραντ Νιούλεϊ, Λουκά Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους, προηγήθηκε με 10-4, 4’ και 30’’ μετά το τζάμπολ. Με τρίποντο του Μάικλ Ντίξον και φόλοου του Ντούσαν Σάκοτα, η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 7 (15-8) με 2’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε στον πόντο (15-14) στο 9’.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +3 (19-16) ύστερα από καλάθι του Τσινεμέλου Ελονού και δύο βολές του Σάκοτα και καλάθι του Ματ Λοτζέσκι με την εκπνοή της περιόδου. Ο Λοτζέσκι με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου μείωσε στον πόντο (19-18) για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Με μια βολή του Νίκολα Μιλουτίνοφ και χουκ του Ιωάννη Παπαπέτρου, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 23-22, 6’ και 32’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ με σερί 6-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτού με τρεις πόντους του Δημήτρη Μαυροειδή και τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς, ξέφυγε με 32-26, με 3’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Με διείσδυση και τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (34-33), 1’ και 35’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με προβάδισμα δύο πόντων (37-35) της Ένωσης, ύστερα από τρεις πόντους του Μαυροειδή και καλάθι του Κεμ Μπιρτς. Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος είχε διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ από τους «ερυθρόλευκους» (8-4), αλλά περισσότερα λάθη (11-7).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση και με επιμέρους σκορ 17-2 στο διάστημα 5’ και 30’’, ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά (52-41) με 1’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 7 πόντους και ο Ματ Λοτζέσκι με 5 πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Η ΑΕΚ μετά από αφλογιστία 6’ και 30’’, πέτυχε έξι πόντους όλους δια χειρός Ούκιτς και τελείωσε την τρίτη περίοδο στο -5 (52-47).

Με τρεις πόντους του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 8 (55-47) στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκάλεπτου. Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση, η Ένωση πλησίασε στους 4 (62-58), με 3’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Βασίλης Σπανούλης με διείσδυση πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο παιχνίδι (66-60), 2’ και 41’’ πριν το τέλος του ματς, στην επόμενη επίθεση της ΑΕΚ έκλεψε την μπάλα και με 57’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα ο Πρίντεζης… σφράγισε τη νίκη των πρωταθλητών Ελλάδας (68-60).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Είναι μία σημαντική νίκη επί ενός πολύ υπολογίσιμου αντιπάλου. Η ΑΕΚ δεν είχε χάσει κανένα παιχνίδι εδώ, προερχόταν από αλλαγή προπονητή και όλοι ήθελαν να δείξουν το κάτι παραπάνω. Θεωρώ πως δεν ήταν ένα καλό παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν νευρικοί. Χάσαμε 7-8 λέι απ, πολλά αμυντικά ριμπάουντ, δεν τρέξαμε. Ανηκε στην ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, η διαφορά ήταν μικρή.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε διαφορετικά. Παίξαμε πιο καλά στην άμυνα και βραχυκυκλώσαμε την επίθεση της ΑΕΚ. Τρέξαμε και πήραμε μία διαφορά από τα μέσα της τρίτης περιόδου, την οποία τελικά κρατήσαμε. Δείξαμε ψυχραιμία, είχαμε πολλούς παίκτες που βοήθησαν και δείχνοντας χαρακτήρα πήραμε τη σημαντική νίκη. Η ομάδα δείχνει ότι είναι ομάδα, γιατί όλοι οι παίκτες βοήθησαν. Δείξαμε πως είμαστε ένα σύνολο που ξέρει να κερδίζει τα παιχνίδια. Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και τον κόουτς Μανωλόπουλου.

Για το αν οι παίκτες του ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος: «Το ότι χάναμε πολλά ελέυθερα σουτ, έφερε έναν εκνευρισμό και έλλειψη συγκέντρωσης στο αμυντικό ριμπάουντ. Αφού ηρεμήσαμε, όμως, κάναμε αυτό που έπρεπε από την αρχή».

Για τη βελτιωμένη εικόνα του Μπιρτς μετά την επιστροφή του Σπανούλη: «Ο Βασίλης είναι δημιουργός, εκτός από σκόρερ. Είναι λογικό να μην είναι πάντα στην καλή του μέρα στο σκοράρισμα. Στη δημιουργία πάντως είναι πάντα αυτός που πρέπει. Θεωρώ πως όσο παίζει, θα βρίσκει το ρυθμό του».

Βαγγέλης Μάντζαρης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ήταν μία σημαντική νίκη για εμάς για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης. Παίζαμε σε μία δύσκολη έδρα με μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι θέλουν πολύ τη νίκη, για να γυρίσουν τον διακόπτη. Στην αρχή, δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτιώσαμε αισθητά την άμυνά μας και αυτό πιστεύω πως μας έδωσε τη νίκη».

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Καταρχάς θέλω να συγχαρώ τον Ολυμπιακό. Ήταν πάρα πολύ καλός. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Έκναν μία πολύ καλή προσπάθεια και ακολούθησαν το πλάνο που είχαμε σχεδιάσει. Έβγαλαν πολλή ενέργεια στην άμυνα. Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια είπα στα παιδιά ότι ο Ολυμπιακός θα πιέσει πολύ. Μας έβγαλαν εκτός θέσης, κάναμε λάθη και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα.

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερό μας πρόβλημα ήταν στην επίθεσή μας, γιατί δεν καταφέραμε να βάλουμε την μπάλα εκεί που θέλαμε. Το ότι δεν βάλαμε μακρινά σουτ μάς στοίχισε, αλλά έχουμε πολλούς καλούς σουτέρ και θέλω οι παίκτες μου να σουτάρουν».

Για το αν η ευρωπαϊκή παρουσία της ΑΕΚ βοήθησε την ομάδα: «Θεωρώ ότι τα διπλά παιχνίδια μόνο καλό κάνουν απ' τη στιγμή που έχεις μεγάλο ρόστερ με ποιοτικούς παίκτες. Όσο πιο δυνατά είναι, τόσο καλύτερος γίνεσαι. Μας βοήθησε να γίνουμε καλύτεροι. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη απογοήτευση για τον αποκλεισμό, αλλά πρέπει να τη διαχειριστούμε».

Για το γεγονός πως ο Νιούλεϊ δεν αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο: «Θέωρησα πως το πρόβλημά μας ήταν στην επίθεση. Ο Νιούλεϊ ήρθε τώρα, μας έδωσε πάρα πολλά, αλλά μετά βίας έχει μάθει τα συστήματα».

Για το πόσο απέχει η ΑΕΚ από το να καταφέρνει να κλείνει τα ματς με συγκέντρωση και αυτοματισμούς όπως ο Ολυμπιακός: «Νομίζω πως γίνεται. Δεν ξέρω σε πόσο καιρό. Είναι κάτι στο οποίο δεν είμαστε αρκετά καλοί και σε αυτό πρέπει να δουλέψουμε. Πλέον θα έχουμε χρόνο για περισσότερες προπονήσεις».

Δημήτρης Χαριτόπουλος (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Θέλαμε πολύ να νικήσουμε, προσεγγίσαμε πολύ έξυπνα το παιχνίδι και βγάλαμε εκτός ρυθμού τον Ολυμπιακό. Τα καταφέραμε αρκετά καλά, αλλά σήμερα μας έλειψε το μακρινό σουτ. Δεν ήμασταν τόσο εύστοχοι, αλλά έχουμε μια περίοδο να δουλέψουμε με το νέο προπονητή εν όψει των πλέι οφ που είναι για μας ένας πολύ σημαντικός στόχος. Εκεί θα κριθεί η χρονιά».