Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και τα ψυχικά αποθέματα των παικτών του δεν ήταν αρκετά για το «μπρέϊκ» στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα της Βιτόρια (82-78, κ.α. 73-73). Ούτε το «μαγικό» τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη που πήγε το παιχνίδι στην παράταση. Οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία και στα 27 δευτερόλεπτα για την εκπνοή του έξτρα χρόνου αλλά ο Ραντούλιτσα αστόχησε και οι Βάσκοι πέτυχαν και την δεύτερη νίκη στην σειρά με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να ψάχνει πλέον το «3 στα 3» με πρώτη ευκαιρία την Τρίτη (19/4, 21:15) στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πάντως πολύ καλύτερος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, έδειχνε να πιστεύει στη νίκη ακόμη κι όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν με +7 στο τελευταίο πεντάλεπτο, έχει παράπονο και για φάουλ στον Ραντούλιτσα στην τελευταία επίθεση στην οποία ο Σέρβος σέντερ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (ή και να δώσει την νίκη με γκολ φάουλ). Και τώρα ο Παναθηναϊκός είναι υποχρεωμένος να αφήσει πίσω του τα δύο πρώτα παιχνίδια, να ηρεμήσει και να συγκεντρωθεί για την συνέχεια της σειράς, ώστε διεκδικήσει έστω και με πίεση την ανατροπή του 2-0 και την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου (13-15/5).

Στο παιχνίδι στην κατάμεστη έδρα των Βάσκων (13.964 θεατές), ο Παναθηναϊκός "μπήκε" πιο "διαβασμένος" και άρχισε με προβάδισμα (3-8, 3΄). Κι όσο ο Μπουρούσης ήταν άστοχος, οι Βάσκοι είχαν πρόβλημα (1/9 τρίποντα). Κατάφεραν όμως να πάρουν προβάδισμα (13-12, 8΄), αλλά πάλι οι "πράσινοι" είχαν λύσεις για να ξεφύγουν 13-21, πριν ο Τζέϊμς μειώσει 16-21 (10΄).

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε λόγω ευστοχίας των γηπεδούχων που προσπέρασαν 23-22. Ανέλαβε τότε ο Φελντέϊν για να ξαναβάλλει μπροστά την ελληνική ομάδα. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ανέλαβε για τους Ισπανούς ο Μπουρούσης που σκόραρε το πρώτο καλάθι του, αλλά οδήγησε και στην  ισοφάριση (36-36, 19΄) και για να πάρει την σκυτάλη ο Τζέϊμς που έδωσε προβάδισμα στο ημίχρονο, 38-36.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι έδειχναν αφυπνισμένοι και δεν άφηναν το προβάδισμα, το οποίο μεγάλωσε (50-43, 25΄). Αντίδοτο ήταν μόνο η άμυνα και ο Παναθηναϊκός μείωσε 54-51 με ηγέτη και εκτελεστή, ποιον άλλον από τον Διαμαντίδη. Ο "αρχηγός" βοήθησε ώστε να "ροκανιστεί" το +10 των γηπεδούχων κι από το 61-51 (31΄) ήρθε το 62-58 (34΄). Οι Ισπανοί ξέφυγαν πάλι με μία πρόσκαιρη αδράνεια των "πρασίνων" σε 70-63(38:21), αλλά ο Διαμαντίδης δεν είπε την τελευταία του κουβέντα κι αφού είχε επανέλθει έστω και αργά ο Ουίλιαμς, ο 3D πέτυχε απίθανο τρίποντο στην εκπνοή, για το 73-73 (39:52) που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Κι εκεί πάλι ο Μπουρούσης έγινε "σημαιοφόρος" των Βάσκων προς τη νίκη. Κράτησε την ομάδα του όρθια σκοράροντας (78-75, 42΄), βοήθησε για το +5 (80-75, 43΄), αλλά το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη. Από λάθη των γηπεδούχων το παιχνίδι πήγε στο καλάθι, αλλά ο Ραντούλιτσα αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Άνταμς με βολές "έγραψε" το τελικό 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73, 82-78.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 13 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπέρτανς 15 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Γουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.