Με μια «take no prisoners defense», που εξανάγκασε τον αντίπαλο του σε ιστορικό χαμηλό (στην επίθεση), ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αρη με 77-44, πέτυχε το 1-0 στη σειρά και χρειάζεται άλλη μια νίκη για να προκριθεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφς της Basket League OΠΑΠ 2013-14.

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ο Αρης προηγήθηκε με διαφορά ενός πόντου (13-14), αλλά ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 9-0 και πέρασε με 22-14. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης πέτυχε οκτώ αλλεπάλληλους πόντους για το 30-21,ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και προεξάρχοντος του Μιχάλη Πελεκάνου, που σημείωσε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έμειναν κοντά στο σκορ (33-27).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σάσα Βεζένκοφ μείωσε στους τέσσερις πόντους (33-29), αλλά αυτή απέβη η τελευταία έκλαμψη του Αρη. Με μια άμυνα που δεν άφηνε τίποτε να πέσει κάτω  και την τριάδα Σπανούλης - Πρίντεζης - Κόλινς σε ρόλο εκτελεστών, οι πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν δυο αλλεπάλληλα σερί 10-0 (από το 33-29 στο 43-29 και από το 43-31 στο 53-31) και καθάρισαν εύκολα την μπουγάδα.

Η τύχη της αναμέτρησης καθορίσθηκε αμετακλήτως στην τρίτη περίοδο στην οποία ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ολοκληρωτικά με επί μέρους σκορ 30-8. Ο Βασίλης Σπανούλης καθοδήγησε τον Ολυμπιακό με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γιώργος Πρίντεζης πρόσθεσε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο (εξοικειωμένος πλέον με τις απαιτήσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα) Μάρντι Κόλινς είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς Αρη, ο Πελεκάνος, ο οποίος δεν σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βεζένκοφ σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 33-27, 63-35, 77-44