Ο Προμηθέας βρέθηκε να χάνει με έξι πόντους (76-82) από την Γκραν Κανάρια στην Πάτρα, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα έκανε την απόλυτη ανατροπή. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε σερί 17- στο τελευταίο τετράλεπτο, επικράτησε με 93-82 και ζευγάρωσε τις νίκες του στον όμιλο του EuroCup.

Οι Πατρινοί που που πήγαν και πάλι το παιχνίδι τους σε υψηλό σκορ, είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Τζοε Γιανγκ με Αμερικανό γκαρντ να έχει 34 πόντους (με 9/9 βολές, 8/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 6 ασίστ 2 ριμπάουντ και μόλις ένα λάθος σε 36:26 με το «39» στην αξιολόγηση να τον καθιστά φαβορί για πολυτιμότερο παίκτη της αγωνιστικής (ανάλογη επίδοση είχε χθες και ο Σόκο των Λόντον Λάιονς). Σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα έδωσαν και οι Γκίκας (15 πόντοι με 4/4 τρίποντα) και Κάουαν (11π. με 3/4 τρίποντα).

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν καλύτερο καθώς με τους Γιανγκ και Κάουαν ανέβασαν το σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο. Η ανατροπή όμως έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς να προσπερνούν και με αιχμή τον Μπρουσίνο να κλείνουν το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 39-46. Με την επιστροφή των δύο ομάδων ο Προμηθέας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και με τον «ζεστό» Γιανγκ τα κατάφερε, με τους Νησιώτες όμως να έχουν σταθερά το προβάδισμα ως και το 36' όταν ο Ντιοπ έκανε το σκορ 76-82. Στο επόμενο τετράλεπτο ο Προμηθέας με κομβικό παίκτη τον Γκίκα έτρεξε το σερί των 17 αναπάντητων πόντων και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιάνγκ 34 (3), Κοντίτ 8, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος, Γκίκας 15 (4), Κακλαμανάκης, Σίμπσον 3 (1), Κουλμπόκα 11 (3).

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Ινγκλις 5, Μπαλτσερόφκσι 12, Κλιάιτς, Σλότερ 13 (2), Μπάσας 3 (1), Μπενίτε 11 (3), Μπρουσίνο 19 (5), Σάλβο 6, Λόπεζ 5 (1), Ντιόπ 6, Ντούστακ 2.