Αν και άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι (προηγήθηκε με 23-9 στο 8΄) ο ΠΑΟΚ για ακόμη μια φορά έμεινε από ενέργεια και δυνάμεις. Κάπως έτσι υποχρεώθηκε σήμερα σε ήττα από τη Ζενίτ στο PAOK Sports Arena με 70-89, σε ένα αποτέλεσμα που «ψαλιδίζει» σε μεγάλο βαθμό τις ελπίδες του για πρόκριση από τον ΣΤ' Όμιλο, δεδομένης της νίκης της Σολνόκι στο Βίλνιους επί της Λιέτουβος Ρίτας που βάζει μπροστά τους Ούγγρους.

Μετά την πολύ καλή εκκίνηση του (29-19 στο 10΄), ο ΠΑΟΚ αδυνατώντας να περιορίσει τη δράση του «ζεστού» Ράιαν Τούλσον (συνολικά 29 πόντοι με 7/12 τρίποντα), αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα του. Οι Ρώσοι με επιμέρους σκορ 31-15 στη δεύτερη περίοδο, πήραν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι δύο πρόσωπα. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Σχορτσανίτη, προσπάθησε και κατάφερε να μείνει μέσα στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο (60-64 στο 30΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, έμεινε πλήρως από δυνάμεις, κάτι που εν μέρει εξηγείται από την ομαδική ίωση και γαστρεντερίτιδα που τον έπληξε προ ημερών. Η Ζενίτ κυριάρχησε και με επιμέρους σκορ 22-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε στην επικράτηση με 89-70.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-50, 60-67, 70-89

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3) , Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 5, Κώττας 5, Σχορτσιανιτης 17, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6.

ΖΕΝΙΤ (Καράσεφ): Αντίποβ 12 (2), Τίμα 13 (3), Κοσέεφ , Μοτοβίλοβ, Τούλσον 29 (7), Βίκχροφ 5 (1), Πούσκοφ 2, Καρπούχιν 4 (1), Ντάουντελ 15 (1), Βάλιεφ 4, Γκόλοβιν 5.