Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την κακή άμυνά του αλλά και στην αστοχία του στον πρώτο αγώνα με την Κούτσα Λαμποράλ στη Βιτόρια. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 84-68 κι έκαναν το 1-0 στη σειρά. Η ελληνική ομάδα δεν είχε ενέργεια, αντιμετώπισε δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ με συνέπεια να βρεθεί με διαφορά πίσω στο σκορ από τα μισά της δεύτερης περιόδου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι και να μην δώσει την ευκαιρία στους Βάσκους να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν και πέρασαν την μπάλα μέσα στο καλάθι και κυρίως στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ο οποίος αποτέλεσε την πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (12-12) στα μισά της περιόδου ενώ στο τέλος αυτής το σκορ ήταν 18-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Σε αντίθεση με τον Σέρβο σέντερ που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στην επίθεση, το στοιχείο που δεν είχε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η δημιουργία και η εκτέλεση από τους περιφερειακούς. Σε αντίθεση με την Κούτσα Λαμποράλ η οποία είχε 5/9 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο εισπράττοντας λύσεις από τους Τζέιμς, Μπλάζιτς. Οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκαν με 29-20. Η διαφορά έφτασε μάλιστα στα επίπεδα των 13 πόντων (37-24) λίγο πριν τη συμπλήρωση 18 λεπτών αγώνα. Μάλιστα ο Ραντούλιτσα είχε σημειώσει τους 17 από τους 24 πόντους της ομάδας του. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-28 για την Κούτσα Λαμποράλ. Ο Παναθηναϊκός είχε 10/32 σουτ στο πρώτο μέρος.

Η ελληνική ομάδα έκανε πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά, συνέχισε να σουτάρει με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας και δεν είχε βοήθειες από την περιφέρεια, ενώ οι Βάσκοι περιόρισαν και τη δράση του Ραντούλιτσα. Αμυντικά, δεν κατάφερε να σταματήσει το πικ εν ρολ των γηπεδούχων και κυρίως τον Ντάριους Ανταμς με συνέπεια η διαφορά να φτάσει στα επίπεδα των 20 πόντων (54-34) μετά τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών. Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (64-42) έως το 28’, για να ακολουθήσει ένα 0-7 σερί από τον Παναθηναϊκό και να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 64-49.

Η Κούτσα Λαμποράλ άρχισε καλύτερα στην τελευταία περίοδο, επανέφερε τη διαφορά στους 21 πόντους (72-51, 37’). Εκεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση. Πίεσε περισσότερο στην άμυνα αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε λάθη κι έτσι βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Με επιμέρους σκορ 1-9 μείωσε σε 73-60 μετά τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα. Ένα τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έδωσε ψυχολογία στους Βάσκους (76-60), για να ακολουθήσει ένα έμμεσο τρίποντο από τον Γιάννη Μπουρούση (79-62) με το οποίο ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του πρώτου αγώνα. Στα τελευταία περίπου τρία λεπτά, ο Παναθηναϊκός απλά μείωσε τη διαφορά στο επίπεδα του τελικού αποτελέσματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68.

ΚΟΥΤΣΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 11(2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10(2), Μπουρούσης 15(1), Μπλάζιτς 7(2), Ντιόπ Ιλ., Τιλί 7(1), Ανταμς 20(4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11(2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7(1), Χάντερ 7.