Στη λίστα των ομάδων που αναγκάστηκαν να φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από την Πάτρα προστέθηκε και η ΑΕΝΚ Δημούλας αφού ο Απόλλωνας Carna τη νίκησε με 69-65. Παρότι ήλεγχε τον ρυθμό για τρία σχεδόν δεκάλεπτα και προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους, έχασε από τον Απόλλωνα Carna που μετράει επτά εντός έδρας νίκες σε εννιά παιχνίδια έχοντας χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΝΚ Δημούλας ήταν πολύ καλά διαβασμένη στο παιχνίδι, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι του, με επιτρέποντας στον Απόλλωνα Carna να βρει ρυθμό που είναι από τα βασικά «όπλα» του ειδικά όταν παίζει στην Πάτρα. Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με πολύ μικρή συχνότητα και με χαμηλά ποσοστά όμως ήταν φανερό ότι αυτό ευνοούσε τους φιλοξενούμενους που μετά το 13-12 στο 8΄, πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Στο 12ο λεπτό η ΑΕΝΚ Δημούλας ήταν μπροστά με 23-18 όμως ο Απόλλων Carna φρόντισε να ανακτήσει το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 33-31. Η επιλογή μιας πιεστικές ζώνης «2-3» από τον Ηλία Παπαθεοδώρου αποδείχτηκε αποτελεσματική για την πλευρά των φιλοξενούμενων αφού έκανε ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή των παικτών του Νίκου Βετούλα. Ετσι η ΑΕΝΚ Δημούλας όχι μόνο βρέθηκε ξανά μπροστά αλλά κατάφερε σταδιακά να διευρύνει το προβάδισμα της.

Ο Απόλλων Carna πέτυχε μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και αυτό εν πολλοίς οφείλονταν στην αδυναμία του να «σπάσει» τη ζώνη της ομάδας της Κηφισιάς που βρέθηκε στο +8 (52-44). Μάλιστα στο 32ο λεπτό η ΑΕΝΚ Δημούλας έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, αυτή των 11 πόντων (55-44). Στο σημείο εκείνο όμως «κόλλησε» επιθετικά.Ο Απόλλων Carna «απάντησε» με ένα σερί 10-2 και έτσι πέντε λεπτά πριν το τέλος όλα ήταν ανοιχτά (54-57).

Η ΑΕΝΚ Δημούλας κρατούσε «με νύχια και με δόντια» το προβάδισμα ως το 38ο λεπτό (59-62) όμως ο Απόλλων Carna βρέθηκε με το προβάδισμα στην κατοχή του για πρώτη φορά μετά τις αρχές της τρίτης περιόδου χάρη σε δύο βολές του Γκάλογουεϊ στα 44΄΄. Ετσι το παιχνίδι κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις με τον Ελ-Αμίν να «γράφει» το 67-65 με 1/2 βολές στα 11΄ και τον Φιτζπάτρικ να παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Μαυροειδή που πήρε την μπάλα βαθιά στην ρακέτα των Πατρινών αλλά κόπηκε από τον Αμερικανό στη φάση που έκρινε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-31, 44-52, 69-65

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έδειξε προβληματισμένος από τον τρόπο με τον οποίο έχασε η ομάδα του το παιχνίδι. Αρχικά είπε: « Πριν μιλήσω για το παιχνίδι θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Νίκο Βετούλα και την ομάδα της Πάτρας για την πολύ καλή πορεία που πραγματοποιεί σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Αξίζουν συγχαρητήρια και είναι μια από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος. Ο τρόπος που κερδίζει τα παιχνίδια δείχνει το πόσο καλή χημεία υπάρχει στην ομάδα».

Σχετικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε ο αγώνας τόνισε: «Για το σημερινό παιχνίδι είναι λίγο δύσκολο να πεις κάποια πράγματα γι’ αυτά που αισθάνεσαι, γιατί είχαμε το έλεγχο για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Ελέγξαμε πλήρως το παιχνίδι. Ουσιαστικά θέλαμε να περιορίσουμε και να χαλάσουμε το ρυθμό του Απόλλωνα, ο οποίος στο γήπεδό του έχει ηττηθεί μόνο από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Έχει κερδίσει τις υπόλοιπες ομάδες, και τις καλές ομάδες της κατηγορίας όπως τον Άρη και τον ΠΑΟΚ με σχετική ευκολία. Για εμάς ήταν δύσκολο από την στιγμή που καταφέραμε να περιορίσουμε τον Απόλλωνα, να έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και να έχουμε παίξει καλύτερα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά στο τέλος να το έχουμε χάσει. Έτσι είναι το μπάσκετ. Μια ολιγωρία στο τέλος μετά το εύστοχο τρίποντο του Πεσάκοβιτς, μια κακή άμυνα, δεν συγκεντρωθήκαμε και φάγαμε ένα τρίποντο από τον Γεωργαλλή. Ουσιαστικά αυτό νομίζω ότι ήταν το πιο καθοριστικό σουτ για να κερδίσει ο Απόλλωνας το παιχνίδι. Ένα κομμάτι που είχαμε πρόβλημα, το ξέραμε όμως με την άμυνα ζώνης που επιλέξαμε να παίξουμε για μεγάλο διάστημα, ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ του Απόλλωνα, που μας στοίχισαν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, κάποιες διπλές και τριπλές επιθέσεις με τον αντίπαλο να σκοράρει. Να συγχαρώ τους παίκτες μου για την πολύ καλή εμφάνιση που έκαναν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας με τα δύο παιχνίδια που έχουμε στο γήπεδό μας. Χάσαμε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε ένα σπουδαίο αντίπαλο εκτός έδρας, αλλά θα προχωρήσουμε για να τελειώσουμε το πρωτάθλημα με τον τρόπο που εμείς θέλουμε».

Ο Νίκος Βετούλας συμφώνησε με τον συνάδελφο του, τονίζοντας στις δηλώσεις του: «Θεωρώ ότι στο τεχνικό κομμάτι είναι όπως τα είπε ο κόουτς. Για 32 λεπτά η Κηφισιά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μας ανάγκασε να πάμε στο ρυθμό που θέλει. Δεν μας άφησε να τρέξουμε που είναι ένα στοιχείο του παιχνιδιού μας πολύ σημαντικό. Και γι’ αυτό πήρε μια διαφορά έντεκα πόντων. Από το 32’ και μετά κάναμε αυτά που δεν κάναμε στα προηγούμενα λεπτά. Μπήκαμε χωρίς ενέργεια. Η Κηφισιά ήταν πολύ διαβασμένη και επέλεξε να παίξει ζώνη για πολύ ώρα. Αυτό μας αποσυντόνισε. Στα τελευταία οκτώ λεπτά τα παιδιά βρήκαν τη δύναμη να βγάλουν ενέργεια στο γήπεδο, να κλέψουμε μπάλες, να τρέξουμε, να παίξουμε με τον τρόπο που μπορούμε και θέλουμε, με σουτ από την περιφέρεια σε τρανζίσιον παιχνίδι ιδιαίτερα από το τρίποντο. Τα επιθετικά ριμπάουντ όπως είπε και ο κόουτς Παπαθεοδώρου ήταν αυτά που μας έδωσαν την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη. Φοβόμασταν πάρα πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι, ιδιαίτερα μετά τη νίκη επί του Άρη που κατά την άποψή μου ήταν πλασματικό το σκορ και δεν έχουμε παιδιά από την Αμερική τα οποία είναι έμπειρα και να γνωρίζουν την πραγματικότητα, πως θα αντιμετωπίζαμε μια ομάδα που ήλθε πολύ καλά διαβασμένη. Θεωρώ ότι για 32 λεπτά μας οδήγησε εκεί που ήθελε. Στο τέλος τα παιδιά έβγαλαν ενέργεια και πάθος και γι’ αυτό κερδίσαμε. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Έχουν κάνει μια μεγάλη νίκη σήμερα. Από δω και πέρα κοιτάμε τη συνέχεια» και κατέληξε λέγοντας «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον κόουτς Παπαθεοδώρου και την Κηφισιά. Είναι μια ομάδα που έχει ηρεμία στο παιχνίδι της και φαίνεται ότι ο ένας παίζει για τον άλλον. Αυτό φάνηκε και στο γήπεδο σήμερα, άσχετα αν δεν κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς. Θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη ομάδα, εκτός Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, που πέρασε από την Πάτρα τόσο στο τεχνικό κομμάτι όσο και στη γενική παρουσία».

Σε ερώτηση σχετικά με τους στόχους της ομάδας του και αν αυτοί διαφοροποιούνται μετά από τη νίκη αυτή, ο τεχνικός του Απόλλωνα Carna είπε: «Ο στόχος είναι αυτός που είχαμε θέσει από την αρχή της χρονιάς, να κάνουμε καλύτερη πορεία από την περσινή. Αυτό μπορεί να συνεπάγεται με την έβδομη θέση, την έκτη. Σίγουρα ο τελικός του κυπέλλου είναι μια επιτυχία. Θεωρώ ότι τα πλέι οφς και το πλασάρισμα στην οκτάδα είναι ο στόχος που έχουμε. Δεν μπορώ να σας πω ακριβώς σε ποια θέση...Είχαμε πει (σ.σ. αναφέρεται σε φάση με πρωταγωνιστή τον Γεωργαλλή που σκόραρε το τρίποντο 30 δευτ. πριν τη λήξη και κέρδισε το παιχνίδι) πως θα αντιδράσουμε στο αμυντικό κομμάτι. Δεν έγινε αυτό που θέλαμε. Σκόραρε η Κηφισιά, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια στον Γεωργαλλή γιατί έβαλε ένα μεγάλο σουτ και στην ουσία μας έδωσε τη νίκη».

Ο Νίκολα Πεσάκοβιτς εκπροσωπώντας τους παίκτες της ΑΕΝΚ Δημούλας στη συνέντευξη Τύπου είπε: «Δεν ξέρω πως χάσαμε αυτό το παιχνίδι. Ελέγχαμε την εξέλιξή του από το ξεκίνημα μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι για το σημερινό παιχνίδι και καταφέραμε να σταματήσουμε τον Ελ Αμίν. Όμως ο Απόλλων πήρε κάποια σημαντικά επιθετικά ριμπάουντς στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ εμείς κάναμε κάποια και χάσαμε μερικά εύκολα λέι απ. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη. Εμείς συνεχίζουμε τη μάχη για τα πλέι οφ».

Σχετικά με το αν πίστεψε ότι με το δικό του τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πίστεψε ότι τέλειωσε το παιχνίδι τόνισε: «Δεν ξέρω πόσα δευτερόλεπτα απέμεναν. Σκόραρα το τρίποντο και είχαμε ένα πλάνο για να αμυνθούμε στην επίθεσή τους, αλλά απάντησαν με τρίποντο. Χάσαμε το λέι απ και σκόραραν στις βολές. Έτσι  χάθηκε το παιχνίδι».

Ο Μπράντον Πεν σχολίασε από την πλευρά των γηπεδούχων: «Γνωρίζαμε ότι αντίπαλός μας έρχεται για να πάρει τη νίκη. Επίσης γνωρίζαμε ότι θα παίξουν ζώνη, αλλά δεν είχαμε αρκετό χρόνο για να προετοιμαστούμε. Κάναμε ορισμένα σημαντικά λάθη που μας πλήγωσαν και μας κράτησαν πίσω στο σκορ. Μείναμε όμως συγκεντρωμένοι και παίξαμε δυνατά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Στο τέταρτο δεκάλεπτο βάλαμε μερικά σημαντικά σουτ και κερδίσαμε τον αγώνα».