Ο Αρης πέτυχε το ιδεατό απέναντι στην Τραμπζονσπόρ. Επικράτησε με 78-70 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Eurocup, κάλυψε την διαφορά των τριών πόντων (74-71) με την οποία είχε ηττηθεί στην Τουρκία και φυσικά απέκτησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο – ενώ ο Θόδωρος Ζάρας ήταν ο παίκτης κλειδί κάνοντας μάλιστα ατομικό ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Αρη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αρης βασίστηκε στην ικανότητά του στην άμυνα αλλά και στους πόντους του Τζαμέλ Χάγκινς στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι έκλεψε τέσσερις φορές την μπάλα στα πρώτα (περίπου) πέντε λεπτά, διάστημα κατά το οποίο ο Χάγκινς σημείωσε εννιά πόντους. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 13-7, εκεί όμως έχασε διαδοχικές ευκαιρίες για να ανεβάσει τη διαφορά. Η Τραμπζονσπόρ πήρε βοήθειες από τον Χάρντι. Ο Αμερικανός σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο μέρος, ηγήθηκε της προσπάθειας της ομάδας του που ισοφάρισε σε 17-17 (9’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-19 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Θόδωρο Ζάρα.

Ο έμπειρος γκαρντ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Αρη, ήταν η ασφαλέστερη επιλογή στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με δικά του διαδοχικά καλάθια, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 28-21 (13’), αλλά η Τραμπζονσπόρ δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν. Απάντησε με επιμέρους σκορ 5-12 και μείωσε σε 35-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-36 καθώς η απόπειρα του Αρη να ξεφύγει στο σκορ «σκόνταψε» πάνω στους διαδοχικούς πόντους του Οντομ.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, οι διαδοχικοί πόντοι του Οκάρο Ουάιτ ανέβασαν τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (44-36), αλλά η Τραμπζονσπόρ πήρε λύσεις από τους Στιπάνοβιτς, Βελίτσκοβιτς και μείωσε σε 44-41 (23’). Μέσα από την άμυνά του, ο Αρης κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (50-42, 28’). Εκεί, ένα φάουλ στον Βασίλη Ξανθόπουλο αλλά και η τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε για διαμαρτυρία έδωσε τη δυνατότητα στην τουρκική ομάδα να μειώσει σε 50-45. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 53-47.

Ο Αρης είχε απόλυτη ισορροπία και επιτυχία σε άμυνα και επίθεση στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Θόδωρος Ζάρας παρέμεινε ζεστός και με εύστοχο σουτ τριών πόντων του έμπειρου γκαρντ η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 14 πόντων (66-52). Η διαφορά έφτασε και στο +15 (70-55), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν έως και στους επτά πόντους (71-64, 38’), αλλά η καλή άμυνα του Αρη δεν άφησε άλλα περιθώρια καθώς η διαφορά επανήλθε στα επίπεδα των 12 πόντων (76-64).

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Ουάιτ 13, Ουότερς 2, Ζάρας 23 (5), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 5 (1).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Μάρκοβιτς): Οντομ 13( 1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κινσέι 7, Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).