Ο Ηρακλής ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Μπαχτσέσεχιρ (86-66) στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα μετά την επιστροφή του στην τεχνική ηγεσία των «κυανόλευκων». Για τον Ηρακλή το ματς δεν είχε βαθμολογική σημασία, μιας και πριν το ματς είχε τέσσερις ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές και καμία πιθανότητα πρόκρισης στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup. Συνεπώς ήταν μια ευκαιρία για τον Μέξα να... γνωριστεί με τους παίκτες του.

Οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό της τουρκικής ομάδας (12/25 τρίποντα) και ταυτόχρονα ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (4/27 τρίποντα). Επιπλέον η Μπαχτσέσεχιρ πήρε ένα παραπάνω επιθετικό ριμπάουντ (9-8) και μοίρασε 25 ασίστ έναντι 15 της ελληνικής ομάδας.

Από τον Ηρακλή προσπάθησαν περισσότερο ο Ράιαν Γουλριτζ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 8/10 σουτ εντός πεδιάς και ο Τόνι Ντάγκλας που σκόραρε 14 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την πρώτη περίοδο με 4/7 τρίποντα και τελείωσαν το δεκάλεπτο στο +5 (24-19). Η Μπαχτσέσεχιρ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη της συνάντησης προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-25).

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά, η τουρκική ομάδα ανέβασε την διαφορά και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπαχτσέσεχιρ στο +15 (62-47). Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να αντιδράσει, δέχθηκε σερί 10-0 στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25 (72-47).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-34, 62-47, 86-66.

ΜΠΑΧΤΣΕΣΕΧΙΡ (Ακτάς): Μπέντιλ 11 (2), Τζόουνς 8 (2), Οζμπέν, Οζντεμίρ, Γιουτσεοράλ, Χολ 6 (9 α.), Μπαϊγκούλ 18 (3), Σμιθ 9 (1), Σάβας 6, Σολομόν 12, Καντάν 5, Γιλμάζ 11.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σκορδίλης 8, Φίλλιος, Ντάνιελς, Πετανίδης, Ντάγκλας 14 (2 τριπ., 7 ριμπ., 7 α.), Γούλριτζ 17 (1), Σταμάτης 2, Αγραβάνης 7, Τέιλορ 2, Κουζέλογλου 4, Παπαδάκης, Λιντζ 12.