Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε το Περιστέρι. Οι «κυανοκίτρινοι» έχασαν με 84-81 στην έδρα τους από τη λετονική Ρίγα για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχώρησαν στο 1-1 στον 5ο όμιλο.

Το Περιστέρι πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό τα ριμπάουντ καθώς είδε τους παίκτες της Ρίγα να μαζεύουν 17 περισσότερα (24 ενάντι 41) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 12 επιθετικά. Παράλληλα οι παίκτες του Γκαϊλίτις σούταραν με 63% στα δίποντα.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη της διάρκεια, με το Περιστέρι να αρχίζει καλύτερα και να προηγείται ακόμα και με 14-6 στο 8'. Σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 39-35.

Το Περιστέρι κατάφερε να ανακτήσει τοπ προβάδισμα στο φινάλε της τρίτης περιόδου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Γκρέι ισοφάρισε σε 79-79 όμως στις δύο επόμενες επιθέσεις του Περιστερίου ο Γκάντι αστόχησε σε λέι απ και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε επιθετικό φάουλ με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί 5-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 84-79 πριν ο Γκρέι διαμορφώσει το τελικό 81-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84