Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόλις 3 πόντους στην τελευταία περίοδο και δέχθηκε 20 με συνέπεια να ηττηθεί στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Έφες (88-69) και να παραμείνει χωρίς νίκη μακριά από το ΣΕΦ μετά τις πρώτες 10 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Για τους «ερυθρόλευκους» οι τρεις πόντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο της σημερινής (17/11) συνάντησης αποτελούν την χειρότερη επίδοση στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα. Η προηγούμενη χειρότερη επίδοση του Ολυμπιακού ήταν οι 5 πόντοι που είχε σκοράρει στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης στην Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια (νίκη των γηπεδούχων με 75-64) στις 12 Δεκεμβρίου 2007.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν κακή αμυντικά σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κάτι που αποδεικνύεται από τα μόλις 6 λάθη που έκανε η Αναντολού Έφες και τις 21 ασίστ που μοίρασε.

Στις πρώτες τρεις περιόδου ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός γιατί ακολουθούσε στην επίθεση τον ρυθμό των γηπεδούχων, όμως, με 6/23 συνολικά τριποντα ήταν πολύ δύσκολο να είναι παραγωγικός σε όλη την διάρκεια της συνάντησης. Έτσι επήλθε η καθίζηση στο τέταρτο δεκάλεπτο που είχε ως συνέπεια και την ήττα με διαφορά 19 πόντων.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν ασταμάτητος για την πρωταθλητρία Ευρώπης και με 29 πόντους με 3/4 δίποντα και 7/10 τρίποντα έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στους «ερυθρόλευκους». Από τον Ολυμπιακό προσπάθησε περισσότερο ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 6/8 σουτ εντός πεδιάς, πήρε 8 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1), Μπομπουά 29 (3/4 διπ., 7/10 τριπ.), Σίνγκλετον 3 (1), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (1), Πετρούσεφ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (1), Ντόρσεϊ 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15, Σλούκας 5 (1), Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 17 (2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 4.