Το Λαύριο Megabolt πέτυχε εντός έδρας επί του Περιστερίου (88-71) την 13η νίκη του σε σύνολο 17 αναμετρήσεων για την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League. Η ομάδα της Λαυρεωτικής, που πραγματοποιεί την καλύτερη πορεία της ιστορίας της στο Πρωτάθλημα, ήταν εξαιρετική στο πρώτο (25-17) και στο τελευταίο δεκάλεπτο (20-8) της αναμέτρησης και πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα.

Το Λαύριο Megabolt τελείωσε το ματς με ποσοστό άνω του 50% στα τρίποντα (15/28) και η ευστοχία του ήταν αποτέλεσμα της πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας, όπως επιβεβαιώνουν οι 26 ασίστ που έδωσε συνολικά.

Τις περισσότερες ασίστ, 9, έδωσε ο Βασίλης Μουράτος, ο οποίος ήταν και πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής είχε ακόμη τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τον Άλφα Ντιαλό που πέτυχε 14 πόντους με σχεδόν απόλυτη ευστοχία (4/4 βολές, 5/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), τον Τζάρεντ Σάβατζ ο οποίος σκόραρε 13 με 3 (στα 5) σημαντικά τρίποντα στην ροή της συνάντησης, τον Ντέβιν Ντέβις που πέτυχε 12 με 2/3 δίποντα και 2/2 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και τον Γκλεν Κόζι ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους με 4/7 τρίποντα και 4 τελικές πάσες.

Από τους ηττημένους προσπάθησαν περισσότερο ο Τέραν Πέτεγουεϊ (16 πόντοι και 6 ασίστ), Παναγιώτης Βασιλόπουλος (14 πόντοι).

Το Περιστέρι που ήταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο 11’ (29-19), με δύο σερί τρίποντα του Πέτεγουεϊ προσπέρασε με 60-57 με 2’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, το Λαύριο Megabolt κυριάρχησε.

Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κόζι και ένα του Μουράτου οι γηπεδούχοι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (68-63). Η παράσταση του Λαυρίου Megabolt από το τρίποντο συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο.

Με ένα τρίποντο του Κόζι και τρία σερί του Σάβατζ, η ομάδα της Λαυρεωτικής ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (80-67), 5’ και 44’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Με ένα ακόμη σουτ, από τα 8,5 μέτρα αυτή την φορά, του Μουράτου στο 36’, το Λαύριο Megabolt «αγκάλιασε» τη νίκη (83-67). Με ένα ακόμη τρίποντο, του Κόζι η διαφορά έφτασε στον μέγιστη τιμή των 17 πόντων στο τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71.