Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna μετά από επτά σερί ήττες και παραπάνω από δύο μήνες χωρίς νίκη, επέστρεψε στις επιτυχίες στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (88-79). Οι «Φρουροί της Αχαΐας» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και είχαν πολύ καλό επιθετικό ρυθμό (13/28 τρίποντα) και έφτασαν στη νίκη που τους διατηρεί «ζωντανούς» στην διεκδίκηση της παραμονής στην STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα Carna ήταν στο ντεμπούτο με την φανέλα των «Φρουρών της Αχαΐας» ο Στηβ Μπαρτ Τζούνιορ με 20 πόντους με 3/8 τρίποντα. Τον 33χρονο Αμερικανό γκαρντ ακολούθησαν σε απόδοση οι Δημήτρης Βεργίνης, Άντονι Χίκι και Διαμαντής Σλαφτσάκης.

Ο Απόλλωνας Carna με σερί 6-0, προηγήθηκε με 11-4 στο πρώτο τετράλεπτο της αναμέτρησης. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τους ψηλούς του, Κιθ Κλάντον, Βαγγέλη Μαργαρίτη κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση και να μειώσει στον πόντο (14-13) στο 8’. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με τρίποντο του Χίκι και δύο βολές του Γιώργου Διαμαντάκου ξέφυγαν με 6 (19-13) με 50’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Απόλλωνας Carna διατήρησε την διαφορά σε αυτό το επίπεδο μέχρι 2’ και 27’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ο Τζόρνταν Σάϊμπερτ με τρίποντο μείωσε στον πόντο για τον ΠΑΟΚ (30-29). Οι «Φρουροί της Αχαΐας», όμως, απάντησαν με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπαρτ Τζούνιορ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χίκι και ανέβασε την διαφορά στους 7 (38-31) με 48’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Carna στο +7 (41-34) με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χίκι, 2’’ πριν το τέλος και ύστερα από το τρίποντο του Μαργαρίτη.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Βεργίνη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 (44-36) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Με σερί 5-0 με τρεις πόντους του Διαμαντάκου και καλάθι του Σλαφτσάκη, ο Απόλλωνας Carna ξέφυγε εκ νέου με 8 (49-41) με 3’ και 16’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Νέο σερί 5-0 με δύο βολές του Ρέινς και τρεις πόντους του Μπαρτ Τζούνιορ έφερε τους «Φρουρούς της Αχαΐας» στο +10 (56-46), 31’’ πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

Το σερί του Απόλλωνα Carna είχε συνέχεια, καθώς με τρίποντο του Σλαφτσάκη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 (59-46), 33’’ μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Με γκολ φάουλ του Σλαφτσάκη και τρίποντο του Μπαρτ Τζούνιορ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και πάλι με 13 (65-52), 2’ και 44’’ μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου.

Δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Μπαρτ Τζούνιορ, Τάϊλερ Καλινόσκι, έφεραν τον Απόλλωνα Carna μπροστά στο σκορ με διαφορά 15 πόντων (76-61), με 3’ και 39’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Νέο καλάθι του Μπαρτ Τζούνιορ αύξησε την απόσταση των γηπεδούχων από τον ΠΑΟΚ στους 16 (78-62), 2’ και 30’’ πριν το τέλος του αγώνα και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των «Φρουρών της Αχαΐας».

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια Απόλλωνα για τη νίκη. Είναι μια ήττα η οποία μας στεναχωρεί παρά πολύ. Δυστυχώς δεν είχαμε τη συγκέντρωση που θα θέλαμε, δώσαμε χώρους στην αντίπαλη ομάδα και δεν είχαμε καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση»

Ζανις Πέϊνερς (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα έπαιξε πολύ καλό μπασκετ και νίκησε δίκαια.  Εμείς δεν κάναμε αρκετά πράγματα από αυτά που έπρεπε με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα για εμάς».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Απόλλωνας Carna): «Είμαστε ευχαριστημένοι για το νικηφόρο αποτέλεσμα που πήραμε το οποίο ήταν σημαντικό για εμάς τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Όπως έχω ξαναπεί προσπαθούμε να αλλάξουμε τον τρόπο του παιχνιδιού μας για να μπορέσουμε να φέρουμε εις πέρας τη δύσκολη αποστολή που έχουμε.

Από την περασμένη Πέμπτη στην ομάδα έχουμε έναν παίκτη με ηγετική προσωπικότητα και η κίνηση αυτή λειτούργησε υπέρ της ομάδας όπως φάνηκε και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ όμως και ο Σλαφτσάκης σήμερα ήταν καταπληκτικός σε άμυνα, ριμπάουντ αλλά και επίθεση. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη νίκη αυτή η οποία θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια. Η ομάδα μας όπως ξέρετε έχει ένα όπλο μεγάλο, το τρίποντο, το οποίο χρειάζεται και καλή ψυχολογία. Αυτή υπήρχε σήμερα στην ομάδα και οφείλεται τόσο στην καλή δουλειά που είχαμε κάνει όσο και στην στήριξη των φιλάθλων μας.

Η παρουσία του κόσμου μας απογείωσε καθώς ήταν κάποιες φορές λες και έπαιζε άμυνα ή έβαζε καλάθι. Το θέλουμε δίπλα μας μέχρι το τέλος για να μπορέσουμε να φτάσουμε στον στόχο μας. Η νίκη είναι μεγάλη όμως διατηρούμε χαμηλό προφίλ και συνεχίζουμε. Ξέρουμε ότι θέλουμε και εκτός έδρας αποτελέσματα για να μπορέσουμε να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη όμως πιστεύω ότι κάθε μέρα που περνάει είναι υπερ μας».

Για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Προμηθέα, δήλωσε: «Σε ένα τοπικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες ξεκινούν από την ίδια αφετηρία. Είναι δεδομένο ότι όλη η πόλη θα το παρακολουθήσει αφού είναι ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες. Ξέρουμε ότι απέναντι μας έχουμε μια ομάδα με βάθος που έχει ανοδική πορεία. Εμείς θα πάμε να παίξουμε ελεύθερα το παιχνίδι μας και εαν ανταποκριθούμε όπως πρέπει, πιστεύω ότι θα έχουμε τύχη και σε αυτό το παιχνίδι».

Διαμαντής Σλαφτσάκης (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Carna): «Γνωρίζαμε πολύ καλά ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν δύσκολο αντίπαλο όμως καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη η οποία μας βοηθάει σε ψυχολογικό κομμάτι και μας δίνει ώθηση για τη συνέχεια. Κλειδί του σημερινού αποτελέσματος ήταν ότι μείναμε ενωμένοι και συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος.Η άμυνα, η συσπείρωση και η ομαδική δουλειά μας έδωσε ρυθμό στην επίθεση και έτσι ήρθε η νίκη».

Για την προσθήκη του Στιβ Μπαρτ, δήλωσε: «Όταν τον χρειαστήκαμε τον Στιβ, ήταν παρών και μας βοήθησε. Μας έδωσε ουσιαστικά ανάσες μέσα στο παιχνίδι και μακάρι να είναι υγιής και να συνεχίσει να μας βοηθάει.

Για το παιχνίδι με τον Προμηθέα,: «Σε όλα τα παιχνίδια που έχουμε μπροστά μας θέλουμε τη νίκη. Η αλήθεια ειναι ότι η ήττα του πρώτου γύρου μας πόνεσε και μας έχει ενεργοποιήσει και τον εγωισμό μας για αυτό και είμαστε έτοιμοι να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί από το παιχνίδι αυτό».