Ούτε ο Άρης, λίγες ημέρες πριν από τη συμμετοχή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, σταμάτησε το εντός έδρας σερί του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 69-55 για τη 18η αγωνιστική και συνεχίζουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η αμυντική παρουσία, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η επιθετική πολυφωνία ήταν τα βασικά κλειδιά του Ολυμπιακού που είχε λύσεις όταν ο Άρης μείωσε τη διαφορά και πλησίασε στο σκορ. Οι «κίτρινοι» πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους (17 έναντι των 11 ασιστ) ενώ τελείωσαν σε 5/19 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (9-9), με τον Ολυμπιακό όμως να ανεβάζει ταχύτητα στη συνέχεια και να τρέχει ένα σερί 13-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με 22-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πέντε πόντους του Ζάρα και άλλους πέντε από τους Γιάνκοβιτς και Τζάκσον, έτρεξαν ένα δικό τους σερί 10-0 μειώνοντας σε 22-19 στα 5'40'' για το τέλος του ημιχρόνου. Η αντεπίθεσή τους ωστόσο δεν είχε συνέχεια, καθώς μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός με πέντε εύστοχα τρίποντα -τα τρία από τον Μάντζαρη- έκανε επιμέρους σκορ 18-2 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 40-21.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Παπανικολάου διατήρησε τη διαφορά στο +19 (47-28) με τον Άρη όμως να έχει στο επόμενο τρίλεπτο ένα επιμέρους σκορ 10-1 που έφερε το σκορ στο 27' στι 48-39 και τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου ωστόσο την ανέβασαν και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Έχοντας βρει πλέον ρυθμό οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο 33' ολοκλήρωσαν ένα δικό τους νέο σερί 11-0 κάνοντας το σκορ 61-41 και στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20. Και πάλι ο Άρης με δικό του σερί (9-0) μείωσε σε 61-50 όμως γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ ώστε βα σταματήσουν την επαναφορά του Άρη και να φτάσουν στη νίκη με 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 40-21, 54-41, 69-55.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, αμυντικά και επιθετικά. Το κυριότερο ήταν το κομμάτι της έντασης και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα και την παθητικότητά μας.

Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε, αλλά υπήρχε μια μεγάλη διαφορά που ήταν δύσκολο να καλυφθεί. Είναι πρόβλημα η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι για τον τελικό του Σαββάτου, που είναι ένα παιχνίδι ίδιων απαιτήσεων. Με την εικόνα που είχαμε στο πρώτο μέρος δεν μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι. Πρέπει να το αλλάξουμε. Καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό».

Τζαμόν Λούκας Γκόρντον (μπασκετμπολίστας Άρη):  «Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε όπως θέλαμε, ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και το εκμεταλλεύτηκε. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν βελτιωμένοι, αλλά πρέπει να μπαίνουμε από την αρχή δυνατά και να κάνουμε ό,τι μας ζητεί ο προπονητής μας».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Ήταν μια εύκολη επικράτηση επί ενός σοβαρού και αξιόμαχου αντιπάλου. Βάλαμε τις βάσεις από την πρώτη περίοδο, δεχτήκαμε 9 πόντους στο δεκάλεπτο και 21 στο ημίχρονο φτιάχνοντας μια μεγάλη διαφορά. Περιμέναμε την αντίδραση του Άρη, δεν αρχίσαμε καλά, αλλά κι έτσι πήραμε δίκαια τη νίκη. Έχουμε την ευκαιρία να δώσουμε κάποιες ανάσες στους παίκτες μας, για να ξεκουραστούμε και να αποθεραπευτούν οι τραυματίες μας».

Έρικ Γκριν (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Πιστεύω πως μπήκαμε από την αρχή καλά, θέλοντας να παίξουμε καλά για 40 λεπτά, όπως πρέπει να κάνει μια μεγάλη ομάδα. Γενικά παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Πιστεύω πως θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι».